Kineska raketa se raspala u svemiru

Milan Petrović avatar

Kineska raketa koja se raspala u svemiru ove sedmice stvorila je više od 700 komada krhotina, što predstavlja ozbiljan rizik za preko 1.000 satelita i drugih objekata u Zemljinoj orbiti. Državna kineska kompanija Šangaj Space Satellite Technology (SSST) lansirala je 18 internetskih satelita u orbitu, ali je gornji dio rakete eksplodirao, stvarajući oblake krhotina. Američke kompanije procenjuju da je broj krhotina najmanje 700, dok je kompanija LeoLabs izjavila da ih ima preko 900.

Oblak krhotina nalazi se na visini od oko 800 kilometara i očekuje se da će postojati nekoliko godina. Za sada se ne zna šta je uzrokovalo raspad rakete, da li je u pitanju sudar sa drugim objektom ili eksplozija neiskorišćenog goriva. Više od 1.100 satelita i objekata u svemiru sada je izloženo opasnosti od sudara s kineskim krhotinama, navodi britanska agencija Odri Šafer, potpredsednica kompanije Slingšot Aerospace.

Prema njenim rečima, postoje planirani bliski susreti na manje od pet kilometara udaljenosti tokom naredna tri dana, pri čemu je oko trećine objekata aktivnih i sposobnih za manevrisanje, dok ostali nemaju mogućnost izbegavanja sudara. Strah je da bi ovakvi sudari mogli izazvati lančane reakcije i rezultirati dodatnim razbijanjem i stvaranjem novih krhotina u orbiti.

Ovaj incident ukazuje na rastuću problematiku smeća u svemiru, jer se svemirska orbita sve više zagadjuje krhotinama i napuštenim objektima, što predstavlja opasnost za svemirske operacije i mogućnost novih sudara. Svemirske agencije širom sveta moraju sarađivati i uspostaviti efikasne mere za sprečavanje stvaranja novog svemirskog smeća i čišćenje postojećeg.

Raste zabrinutost među svemirskim analitičarima i naučnicima širom sveta, koji upozoravaju na potrebu za globalnom saradnjom kako bi se smanjio rizik od sudara u svemiru i očuvao prostor oko Zemlje. Potrebni su novi propisi i smernice kako bi se regulisala aktivnost u svemiru i obezbedio bezbedan i održiv prostor za buduće svemirske misije.

Održavanje svemirske čistoće i sigurnosti postaje prioritet za međunarodnu zajednicu kako bi se zaštitile satelitske operacije, kosmički letovi i ostale aktivnosti u svemiru. Sve zemlje treba da preuzmu odgovornost za svoje svemirske operacije i da sarađuju sa drugima kako bi se smanjio rizik od sudara i zaštitila svemirska infrastruktura.

Ukoliko se nastavi sa nekontrolisanim stvaranjem svemirskog smeća, postoji opasnost da će se svemirska orbita postati neprohodna za buduće misije i da će se povećati rizik od gubitka važnih satelita i objekata u orbiti. Hitne akcije su neophodne kako bi se rešila ova problematika i kako bi se sačuvala bezbednost svemirskih operacija u budućnosti.

Sve zemlje moraju da prepoznaju važnost očuvanja čistoće svemira i da preduzmu konkretne korake kako bi se smanjila opasnost od sudara i zaštitila svemirska infrastruktura. Globalna saradnja i zajednički napori su ključni za rešavanje ove sve veće pretnje u svemiru i za osiguranje sigurnog i održivog svemirskog okruženja za sve buduće generacije.

Milan Petrović avatar