Kineska lunarna sonda Čang’e 6 uspješno se vratila na Zemlju nakon 53 dana misije na Mjesecu, donoseći uzorke tla s tamne strane Mjeseca po prvi put u povijesti svemirskih istraživanja. Modul je sletio u Unutrašnju Mongoliju 25. lipnja i nakon toga prevezen je u Peking radi analize i istraživanja uzoraka.
Sonda Čang’e 6 je lansirana s lansirnog centra Venčang 3. svibnja i sletjela je u krater Apolo u basenu Južni pol-Aitken 2. lipnja. Uspješnost ove misije omogućila je proboj u ključnim tehnologijama poput retrogradnog dizajna, kontrole orbite Mjeseca i uzorkovanja na tamnoj strani Mjeseca.
Uzorci prikupljeni tijekom misije mogu pružiti važne informacije o formiranju i evoluciji Sunčevog sustava zbog lokacije gdje je sonda sletjela – najstarijeg i najdubljeg bazena na Mjesecu. Sonda je bila opremljena uređajima iz Europske svemirske agencije poput analizatora sastava jona mjesečeve površine, detektora radona i laserskog reflektora. Očekuje se nastavak suradnje između ESA i CNSA u novim projektima.
Iako još nije potvrđeno hoće li uzorci biti dostupni znanstvenicima iz drugih zemalja, očekuje se da će se suradnja nastaviti nakon sastanka zakazanog za listopad. Čang’e 6 je ostvario značajan uspjeh u istraživanju Mjeseca i donio važne uzorke za daljnje proučavanje o našem susjednom svemirskom tijelu.
Kineska sonda Čange’s-6 se vratila na Zemlju sa tamne strane Mjeseca (VIDEO)
Podeli vest