Italijanska firma Bijaleti, poznata po svojim aparatima za kuvanje kafe, posebno onima za „domaću“ kafu, uskoro će preći u vlasništvo kineskog investicionog fonda Nuo Capital. Ova kompanija, koja se nalazi na milanskoj berzi, preuzeti će 78,5% udela u Bijaletiju od dosadašnjeg većinskog deoničara Frančeska Ranconija. Vrednost kompanije se procenjuje na 30 miliona evra, dok dug iznosi 124 miliona evra. Procena vrednosti ovog ugovora sa Kinezima iznosi 53 miliona evra, a u sklopu dogovora, firma će biti isključena sa berze u Milanu.
Osnovana 1933. godine, Bijaleti je poznata po svom osmogračnom aparatu za moka kafu, koji je revolucionisao način pripreme kafe u Italiji i širom sveta. Nažalost, poslednjih godina kompanija se suočava sa ozbiljnim izazovima zbog sve veće konkurencije, posebno od strane električnih aparata za kafu koji koriste kapsule, a koji ne mogu da obezbede pravi espreso. Iako Bijaleti nudi i ovakve aparate, konkurencija je izuzetno jaka.
Izvršni direktor Nuo Capital, Tomaso Paoli, naglasio je da Bijaleti predstavlja značajan izazov, ne samo kao brend, već i kao simbol italijanske kulture i tradicije. Ova kupovina dolazi u trenutku kada se kompanija suočava s novim izazovima i potrebom za prilagođavanjem tržištu.
Mediji su već krajem januara izvestili o mogućem preuzimanju kompanije, a pregovori su se ubrzali u poslednjim mesecima. Kineski tajkun Stiven Ćeng, koji kontroliše fond Nuo Capital, vidi potencijal u ovoj istorijskoj marki i namerava da je revitalizuje u svetlu sve veće globalne konkurencije.
Bijaleti je sinonim za kvalitetnu kafu i predstavlja važan deo svakodnevnog života mnogih Italijana, ali i potrošača širom sveta. Njihovi aparati su postali deo tradicije, a mnogi ljudi ni ne znaju da se iza njih krije ovako bogata istorija. Kako će se nova vlasnička struktura odraziti na budućnost kompanije, ostaje da se vidi, ali jedno je sigurno: izazovi su veliki i potrebne su inovacije kako bi se zadržala relevantnost na tržištu.
U svetlu ovih promena, mnogi potrošači se pitaju kako će nova uprava uticati na kvalitet i dostupnost proizvoda, kao i na cenu. U ovom trenutku, Bijaleti se suočava s periodom neizvesnosti, ali uz podršku novog vlasnika, postoji nada za oporavak i razvoj.
Sve u svemu, ova transakcija je još jedan pokazatelj kako globalizacija i tržišne promene utiču na tradicionalne kompanije, a kako se svet kafe razvija, tako i Bijaleti mora da se prilagodi novim zahtevima potrošača i tehnologijama.