Kiša meteora doživljava vrhunac 11. i 12. avgusta (VIDEO)

Milan Petrović avatar

Na noć 11. i 12. avgusta očekuje nas šou na nebu u vidu Perseida, kiše meteora koja će doseći svoj vrhunac. S obzirom na to da je najbolje vrijeme za posmatranje ovog spektakla u ranim jutarnjim satima, ukoliko ne možete lično posmatrati Perseide, imate priliku da uživate u besplatnim prenosima uživo koje vodi astrofizičar Đanluka Masi iz Projekta virtuelnog teleskopa.

Prenosi uživo će koristiti projektnu kameru koja će pružiti pogled na tamno nebo iznad Maciana u Italiji, ukoliko to vremenski uslovi dozvole. Oba prenosa počeće u 21.00 sati, u vreme očekivane aktivnosti kiše meteora. Kako se navodi u Projektu virtuelnog teleskopa, „Ove godine nebo će ponuditi savršene uslove, bez smetnji Mjeseca, stoga ne propustite ovu predstavu!“

Perseidi su jedna od najpoznatijih godišnjih kiša meteora, vidljiva od sredine jula do kraja avgusta. Ova kiša meteora pruža posmatračima brojne prilike da uživaju u posmatranju zvijezda padalica tokom ljetnih noći. Kišu meteora uzrokuju ostaci kometa Svift-Tatl, koji je najveći objekt koji stalno prolazi pokraj Zemlje. Zadnji put je prošao pored naše planete 1992. godine, a neće se vratiti sve do 2126. godine.

Kada Zemlja prolazi kroz krhotine ovog kometa, komadići stijena i leda ulaze u Zemljinu atmosferu brzinom do 130.000 mph (209.000 km/h), što je oko 85 puta veće od najveće brzine mlaznog lovca. Ove brzine uzrokuju kompresiju vazduha ispred krhotina i zagrijavanje do hiljadu stepeni, što rezultira blistavim tragovima jarkog svetla poznatim kao meteori ili „zvezde padalice“.

Kiša meteora Perseidi dobila je ime po sazvežđu iz kojeg se čini da meteori zrače – sazvežđe Persej na severnoj hemisferi. Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu kako biste bili u toku sa svim novostima vezanim za ovaj spektakl na nebu.

Ukoliko niste u mogućnosti da lično posmatrate Perseide, imate priliku da uživate u prenosima uživo koje vodi astrofzičar Đanluka Masi iz Projekta virtuelnog teleskopa. Koristeći projektnu kameru, Masi će vam pružiti nezaboravan pogled na tamno nebo iznad Maciana u Italiji, ukoliko to vremenski uslovi dozvole.

Oba prenosa počeće u 21.00 sati, u vreme očekivane aktivnosti kiše meteora. S obzirom na savršene uslove za posmatranje ovog fenomena ove godine, bez smetnji Mjeseca, ne propustite priliku da uživate u spektaklu na nebu. Perseidi su jedna od najpoznatijih godišnjih kiša meteora, vidljiva od sredine jula do kraja avgusta, i pružaju posmatračima brojne prilike da uživaju u posmatranju zvezda padalica tokom toplih letnjih noći.

Ostaci kometa Svift-Tatl, najvećeg objekta koji stalno prolazi pored Zemlje, uzrokuju kišu meteora Perseida. Komadići stijena i leda ulaze u Zemljinu atmosferu brzinom do 130.000 mph (209.000 km/h) kada Zemlja prolazi kroz krhotine ovog kometa, što rezultira blistavim tragovima svetla poznatim kao meteori ili „zvezde padalice“.

Kiša meteora Perseida dobila je ime po sazvežđu Persej sa kojeg se čini da meteori zrače, iz perspektive Zemlje. Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu, kako biste bili u toku sa svim novostima vezanim za ovaj nebeski spektakl.

Milan Petrović avatar