Klimatski uslovi ove sezone uticali na prinose kako u Banatu tako i na KiM

Milan Petrović avatar

Prethodna godina bila je izazovna za ratarsku proizvodnju u Srbiji, posebno na severu zemlje, uključujući Banat, i na Kosovu i Metohiji. Klimatski uslovi su bili nepovoljni, što je uticalo na visinu i kvalitet prinosa kukuruza, soje i šećerne repe. Iako su posledice bile manje izražene kod pšenice, suncokreta i uljane repice. Istraživačko-razvojni institut „Tamiš“ iz Pančeva aktivno je uključen u praćenje poljoprivredne proizvodnje na ovim područjima.

U prošloj godini, ratarska proizvodnja u Srbiji suočila se sa mnogim izazovima, kako na severu zemlje, uključujući Banat, tako i na Kosovu i Metohiji. Klimatski uslovi su bili veoma nepovoljni u određenim intervalima, što je značajno uticalo na visinu i kvalitet prinosa pojedinih useva.

Naučni saradnik sa Istraživačko-razvojnog instituta (IRI) „Tamiš“ Dragan Božović istakao je da su vremenske prilike imale veliki uticaj na prošlogodišnju ratarsku proizvodnju. Posebno su pogođeni kukuruz, soja i šećerna repa, dok su nešto manje posledice zabeležene kod pšenice, suncokreta i uljane repice.

IRI „Tamiš“ iz Pančeva, osim što prati situaciju u Južnobanatskom regionu, takođe aktivno radi na teritoriji Kosova i Metohije. Institut ima važnu ulogu u praćenju i analizi poljoprivredne proizvodnje na ovim područjima kako bi se pravovremeno reagovalo na eventualne probleme i obezbedila optimalna proizvodnja.

Klimatski uslovi su neizostavan faktor u poljoprivrednoj proizvodnji, a prošla godina pokazala je koliko su nepredvidivi i uticajni na prinose useva. Važno je da institucije poput IRI „Tamiš“ prate i analiziraju situaciju kako bi se poljoprivrednicima pružila adekvatna podrška i saveti za bolju proizvodnju.

Ratarska proizvodnja igra ključnu ulogu u privredi Srbije, te je važno da se prati i analizira situacija na terenu kako bi se unapredile tehnike i metode proizvodnje. Institut „Tamiš“ sa sedištem u Pančevu ima značajnu ulogu u praćenju i analizi poljoprivredne proizvodnje na Južnobanatskom regionu i Kosovu i Metohiji.

U prošloj godini, ratarska proizvodnja u Srbiji suočila se sa raznim izazovima, posebno zbog nepovoljnih klimatskih uslova. Visina i kvalitet prinosa kukuruza, soje, šećerne repe, pšenice, suncokreta i uljane repice značajno su uticali na ukupnu proizvodnju.

IRI „Tamiš“ iz Pančeva aktivno prati situaciju na terenu i pruža stručnu podršku poljoprivrednicima u Južnobanatskom regionu i Kosovu i Metohiji. Institut ima važnu ulogu u analizi i praćenju poljoprivredne proizvodnje kako bi se unapredile tehnike i metode proizvodnje i obezbedila optimalna proizvodnja.

Klimatski uslovi su nepredvidivi faktor u ratarskoj proizvodnji i značajno utiču na visinu i kvalitet prinosa useva. IRI „Tamiš“ sa sedištem u Pančevu pruža stručnu podršku poljoprivrednicima u Južnobanatskom regionu i Kosovu i Metohiji kako bi se unapredila proizvodnja i obezbedili optimalni uslovi za uzgoj useva.

Ratarska proizvodnja u Srbiji prošle godine suočila se sa izazovima zbog nepovoljnih klimatskih uslova, što je uticalo na visinu i kvalitet prinosa kukuruza, soje, šećerne repe, pšenice, suncokreta i uljane repice. Institut „Tamiš“ iz Pančeva aktivno prati situaciju na terenu i pruža podršku poljoprivrednicima na Južnobanatskom regionu i Kosovu i Metohiji.

Milan Petrović avatar