Knjiga Bojana Jovanovića o životu, delu i fenomenu Vladete Jerotića

Tamara Nikolić avatar

Knjiga „Vladeta Jerotić, harizmatični darodavac“, autora Bojana Jovanovića, predstavlja značajnu biografiju jednog od najuticajnijih mislilaca srpske kulture. Ova monografija biće predstavljena večeras u 19.30 u maloj sali Kolarčeve zadužbine, a među učesnicima su i istaknuti akademici poput prof. dr Irene Arsić i dr Marine Mojović. Knjiga je podeljena u deset poglavlja i nudi sveobuhvatan uvid u život, rad i fenomen Vladete Jerotića, od njegovih mladalačkih dana tokom okupacije do zrelih godina ispunjenih duhovnim visinama.

U knjizi se posebno naglašava proces individuacije, odnosno Jerotićeva lična traganja za smislom i prevazilaženje unutrašnjih izazova. Autor istražuje i oboženje kao vrhunac ličnog razvoja, kao i jedinstvenu ulogu Jerotića u spajanju nauke i religije. Njegovo značajno stvaralaštvo u književnosti i psihoanalizi takođe zauzima centralno mesto u ovom delu. Poglavlja se bave i njegovim odnosom prema bolesti, koja se prikazuje kao iskušenje i izazov, uz duboke uvide u psihosomatiku i arhetipsku psihologiju.

Jerotićevo poimanje vere, umetnosti, snova, kao i položaja čoveka u kulturi i društvu takođe su tematski obrađeni. Knjiga kroz svedočenja, analize i misli Vladete Jerotića osvetljava njegovu harizmu, darovitost i vizionarsku ulogu, ostavljajući čitaocima bogato duhovno i intelektualno nasleđe. „Jerotić je bio ne samo psihijatar, već i dubok mislioc, čije ideje i danas imaju uticaj“, dodaje prof. dr Irena Arsić.

Bojan Jovanović, autor knjige, ističe da je Jerotićev značaj izrastao iz njegovog stručnog identiteta u psihijatriji i psihoterapiji, kao i iz njegovog angažovanja u književnosti i duhovnosti unutar pravoslavne kulture. On je bio otvoren i prema drugim religijskim tradicijama, uključujući islam i budizam, čime se dodatno obogaćuje njegov filozofski pristup. Jovanović naglašava da je njegov cilj bio da prikaže Jerotića kao celovitu ličnost, čime je želeo da istakne njegovu harizmu koja je privlačila ljude.

Harizma, prema Jovanoviću, često se zloupotrebljava u savremenom jeziku, ali u Jerotićevom slučaju ona nije bila povezana s popularnošću. „Harizma je sposobnost ličnosti da privlači ljude svojom intelektualnom i duhovnom snagom“, objašnjava on. Jerotić nikada nije zloupotrebljavao svoju moć, gadio se politike i politizacije, a ljudi su odlazili sa njegovih predavanja prosvetljeni i zadovoljni, često bez da su postavili pitanja.

Jerotićevo stvaralaštvo je izuzetno bogato, a autor beleži da je napisao više od 50 knjiga. Mnogi od njegovih rukopisa i tekstova sada se tematski integrišu i objavljuju, donoseći važne teme kao što su brak, porodica i nacija. Njegova dela ostavljaju dubok utisak na čitaoce, a Jovanović veruje da će ova knjiga doprineti daljem razumevanju i vrednovanju Jerotićevog nasleđa.

Kao jedan od najvažnijih intelektualaca Srbije, Vladeta Jerotić zrači harizmom koja se oseća i danas. Njegov doprinos kulturi, nauci i duhovnosti ostavlja snažan pečat, a Jovanovićeva knjiga je važan korak ka očuvanju i popularizaciji njegovog dela. U današnje vreme, kada se često zaboravljaju istinske vrednosti, Jerotićeve misli i ideje pružaju osveženje i inspiraciju za mnoge. Njegov život i rad ostaju svetionik znanja i mudrosti, a knjiga „Vladeta Jerotić, harizmatični darodavac“ otvara vrata za nova istraživanja i razumevanje ovog izuzetnog čoveka.

Tamara Nikolić avatar