Knjiga sa stihovima četrdeset pesnikinja biće predstavljena u UK „Parobrod“

Tamara Nikolić avatar

Antologija „Tela i jezici u pokretu“, priredila je Dubravka Đurić, i bavi se savremenom ženskom poezijom u postjugoslovenskim pesničkim kulturama. Ova antologija biće predstavljena u utorak, 22. aprila, u UK Parobrod, a događaj će uključivati čitanje poezije pojedinih pesnikinja.

U antologiji se nalazi 40 pesnikinja, rođenih između 1969. i 1996. godine, a naslov sugeriše važnost dinamike u pokretu pesnikinja kroz različite geografske i imaginarne prostore. Dubravka Đurić, kao antologičarka, želi da istakne da poezija može postojati u raznolikosti oblika, ideologija i tema.

Antologija je obogaćena uvodnom beleškom i detaljnom studijom o savremenoj poeziji, kao i autopoetičkim tekstovima nekih od prisutnih pesnikinja. U njoj su zastupljene pesnikinje iz različitih zemalja bivše Jugoslavije, uključujući Srbiju, Hrvatsku, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Sloveniju i Makedoniju, a nekoliko njih stvara u drugim kulturnim kontekstima i na različitim jezicima.

Na promociji antologije, pored Dubravke Đurić, govoriće i dr Miloš Đurić, profesor na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, dok će događaj moderirati Katarina Lazić, urednica književnog programa u „Parobrodu“. Ova promocija predstavlja odličnu priliku da se čuje glas savremenih pesnikinja i njihove jedinstvene perspektive na poeziju i život u postjugoslovenskim društvima.

Uzimajući u obzir raznolikost tema i stilova koje ove pesnikinje predstavljaju, antologija „Tela i jezici u pokretu“ nastoji da obogati književnu scenu i pruži platformu ženama koje se bave poezijom. Ova knjiga nije samo zbirka pesama, već i značajan doprinos razumevanju savremene poezije i njenog mesta u savremenom društvu.

Poezija je često sredstvo izražavanja ličnih i kolektivnih iskustava, a u ovom slučaju, pesnikinje koriste svoj rad da istraže teme identiteta, pripadnosti, ljubavi, gubitka i otpora. Njihovi glasovi su različiti, ali svi zajedno čine bogatu tapiseriju koja odražava kompleksnost i raznolikost savremenog života na Balkanu.

Antologija takođe otvara važna pitanja o ženskom identitetu i ulozi žene u društvu, posebno u kontekstu postkonfliktnih društava. Kroz poeziju, pesnikinje istražuju kako se njihov identitet formira i preoblikuje u svetu koji se stalno menja. Njihove reči govore o borbi, snazi i otpornosti, ali i o nežnosti i lepoti.

Promocija antologije u UK Parobrod biće prilika za diskusiju o tim temama, a očekuje se i interakcija sa publikom koja će moći da postavlja pitanja i deli svoja mišljenja o pročitanim stihovima. Ovaj događaj ne predstavlja samo promociju knjige, već i širu kulturnu razmenu i podršku ženskoj poeziji.

U svetu u kojem su glasovi žena često marginalizovani, antologija „Tela i jezici u pokretu“ predstavlja važan korak ka afirmaciji ženskih perspektiva u savremenoj poeziji. Ova knjiga može poslužiti kao inspiracija za nove generacije pesnikinja koje će nastaviti da istražuju i oblikuju povest savremene poezije.

Na kraju, ovaj projekat se može posmatrati kao deo šireg trenda u književnosti, gde se sve više prostora daje ženama i njihovim pričama, što je od suštinskog značaja za stvaranje ravnotežene i raznolike književne scene. Antologija „Tela i jezici u pokretu“ je još jedan u nizu dokaza da su glasovi žena u poeziji ne samo prisutni, već i neophodni za razumevanje savremenog društva i kulture.

Tamara Nikolić avatar

Pročitajte takođe: