KNJIŽEVNI KRITIČARI BIRAJU KNJIGU GODINE (3): Doba proze i nauke

Tamara Nikolić avatar

U srpskoj književnosti 2024. godine, primećuje se značajan pomak u pravcu pripovedanja i studijskog istraživanja, dok su poezija i esej izgubili na dominaciji. Ova transformacija ukazuje na sve veću potrebu za narativnim formama i akademskim analizama koje reflektuju savremene društvene, kulturne i egzistencijalne teme.

Prva na listi knjiga koje su ostavile poseban utisak je „Nož do kosku“ Miroslava Cere Mihailovića, koji se afirmisao kao pesnik dijalektalne maternje melodije. Njegova dela opisuju neobične krajeve, poput Gugagije. Dušan Stojković, više od običnog antologičara, okuplja tekstove koji su istovremeno poezija i proza, dok Veselin Mišnić u svojoj knjizi „Inje vanbračno dete Kiše“ kombinuje lirsku formu sa romantičnim narativom. Dragan Marković donosi ples humora i ironije, dok Željka Gavrilović prepliće snovne i verističke detalje u ritmu poeme.

Ksenija Milovanović sa svojim delom „Začetnik kosovskog kulta“ istražuje duboke korene srpske kulture, dok Marinko Arsić Ivkov sa knjigom „NGDL“ donosi nove perspektive. Nebojša Jevrić i Neda Bjelanović takođe doprinose bogatstvu srpske književnosti svojim kreativnim pristupima. Milivoje Pavlović, kroz „Deset portreta i deset razgovora“, istražuje polikulturne aspekte, pružajući čitaocima uvid u ljudsku egzistenciju.

Zoran Jeremić ističe Borivoja Gerzića sa romanom „Lutam sad mrtav svetom“, koji predstavlja duboku analizu ljudske sudbine kroz prizmu smrti i ludosti. Svetislav Basara u „Minority Report“ istražuje tamne strane novije istorije, dok Jovica Aćin sa „Kotao“ donosi sugestivnu fabulu. Radomir Andrić i Radovan Popović takođe ostavljaju snažan utisak svojim delima, koja se bave savremenim izazovima i književnoistorijskim kontekstima.

Marija Blagojević ukazuje na značaj Jovana Popova i njegove knjige „Gordi i ponizni“, koja hermeneutički razmatra Dostojevskog u kontekstu ruske književnosti 19. veka. Radivoje Mikić, kroz „Ogledi iz književne morfologije“, analizira strukturu književnog teksta, dok Muharem Bazdulj u „Limeni lijes za Zaimovića Zejnu“ istražuje težnju za pripadanjem. Borivoj Gerzić se ponovo javlja sa „Lutam sad mrtav svetom“, a Velimir Knežević u „Lido“ koristi bogatu metaforiku da istraži prirodu i prolaznost života.

U celini, srpska književnost 2024. godine se razvija kroz raznovrsne forme pripovedanja i analize, reflektujući složene realnosti savremenog sveta. U fokusu su egzistencijalni problemi, kulturni identiteti i traganje za smislom, što čini ovu godinu posebnom u kontekstu književnog stvaralaštva. Ova evolucija ukazuje na sve veću potrebu za dubinskim razumevanjem ljudskog postojanja, kao i na važnost književnosti kao sredstva za istraživanje i refleksiju o ljudskoj prirodi i društvenim fenomenima.

U ovom kontekstu, pripovedanje i akademsko istraživanje se prepliću, stvarajući bogatu tapiseriju srpske književnosti, koja nastavlja da se razvija i obogaćuje, nudeći čitaocima nove uvide i perspektive. S obzirom na to, 2024. godina može se smatrati prekretnicom u srpskoj književnosti, gde se vrednosti umetničkog izraza izdižu na nove visine, osvetljavajući složenosti ljudske sudbine kroz narativne forme koje su i dalje relevantne i inspirativne.

Tamara Nikolić avatar