Nacrt zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja predložen je Narodnoj skupštini Srbije od strane Pokreta socijalista, što je izazvalo razne reakcije iz EU i Amerike. Prema ovom zakonu, organizacije i udruženja koja se u pretežnom delu finansiraju iz inostranstva radi političkog delovanja biće označeni kao agenti stranog uticaja.
Prema nacrtu zakona, sve neprofitne organizacije i udruženja koja su u poslednjih godinu dana dobila više od polovine sredstava iz druge države biće smatrani agentima stranog uticaja. Jedan od razloga za usvajanje ovog zakona je povećanje transparentnosti rada ovih organizacija, a primarni cilj je uvođenje sankcija Rusiji. Međutim, zakon predviđa izuzetke za organizacije koje se bave naukom, kulturom, pravima nacionalnih manjina i borbu protiv korupcije.
KRIK, kao neprofitna nevladina organizacija finansirana iz Amerike, mogla bi biti pogođena ovim zakonom. Ipak, iz KRIKA se protive zakonu tvrdeći da neće doprineti većoj transparentnosti jer su sve organizacije već podložne domaćim zakonima i javni organi imaju pristup njihovim finansijskim informacijama. Evropski ekonomski i socijalni komitet, kao i Stejt department, izrazili su zabrinutost za slobodu medija i demokratiju u slučaju usvajanja ovog zakona.
Istraživanje koje je nedavno objavio „Mediapart“ pokazuje da su novinarske slobode već ograničene odlukama finansijera, uključujući i KRIK. Finansijer, američka vlada, cenzuriše izveštaje medija, postavlja urednike i zabranjuje istraživanja koja nisu u skladu sa američkim interesima. Zakoni koji regulišu pojam stranih agenata već postoje u nekim zemljama poput Gruzije, Rusije, Mađarske i Amerike, po čijem je primeru formirana i srpska verzija zakona.
U zaključku, nacrt zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja izazvao je kontroverze i zabrinutost u Srbiji i širom sveta, posebno u vezi sa slobodom medija i demokratijom. Organizacije poput KRIK-a se protive ovom zakonu tvrdeći da neće doprineti većoj transparentnosti, već može dovesti do daljeg ograničavanja slobode izražavanja i rada nevladinih organizacija. Ostaje da se vidi kako će se situacija razvijati i kakve će posledice imati usvajanje ovog zakona na društvo i političku scenu u Srbiji.