Doktor Vojislav Perišić gastroenterolog objašnjava važnost probiotika i dejstvo koje je potvrđeno pre veka na Galicijskom frontu u Prvom svetskom ratu. U tom sukobu, polovina divizije je patila od dizenterije, ali je jedna bakterija štitila pola divizije. Takođe, Anri Bular je primetio da čaj od fermentisane kore trešnje takođe ima zaštitno dejstvo. Ove informacije govore o dugoj istoriji probiotskih bakterija kao i njihovoj pozitivnoj ulozi u stimulisanju imunološkog sistema.
Gastroenterolog Perišić ističe da dobar probiotik treba da sadrži tri laktobacilus soja i dva bifidobakterijuma. Prvi idu u tanko crevo, a drugi u debelo, i imaju specifično dejstvo u zavisnosti od patogena koji nas je napao.
Doktor Perišić se priseća slučaja kada su mu pre 1.500 grama rođene bebe davane probiotske preparate kako bi se sprečila infekcija koja može biti fatalna. U tom slučaju, upotreba probiotika smanjila je infekcije kod beba za 60 odsto.
Osim toga, Perišić ističe da je važno uzeti u obzir specifične probiotske bakterije u zavisnosti od problema. Na primer, laktobacilus helvetikus može biti koristan kod problema sa probavom i mentalnim problemima, jer luči supstance za opuštanje mozga. Takođe, laktobacilus rojteri može biti koristan kod beba u drugoj polovini prve godine života, dok saharomicis bulardi, kvasnica, može biti korisna kod infekcija uzrokovanih antibioticima.
Kada je reč o broju bakterija, doktor ističe da nije dovoljno imati manje od 25 milijardi bakterija u jednoj kesici ili ampuli. On preporučuje probiotike koji imaju najmanje 35 milijardi bakterija po kapsuli kako bi se postigao izvanredan efekat.
Takođe, preporučena doza probiotika je jedna kapsula dnevno, ali je važno uzeti u obzir i vrstu bakterije u preparatu, kao i koliko dugo treba uzimati probiotik kako bi se postigao željeni efekat. Najbolji probiotik, prema rečima doktora Perišića, treba da sadrži laktobacilus ramnozus, rojteri i helvetikus, bifidobakterijum breve i saharomicis bulardi.
U suštini, probiotici imaju višestruko stimulativno dejstvo na imunitet i mogu biti od koristi u prevenciji i lečenju raznih zdravstvenih problema. Stoga je važno obratiti pažnju na broj i vrstu bakterija u preparatu, kao i pridržavati se preporučene doze i dužine upotrebe probiotika kako bi se postigao željeni efekat.