NAJTRAŽENIJE oblasti zapošljavanja u Srbiji su trgovina i prodaja, mašinstvo, IT, administracija i ugostiteljstvo. Prema podacima Infostuda, u prvih sedam meseci ove godine objavljen je 43.471 oglas za posao, što je skoro isto kao u istom periodu prošle godine. Među najtraženijim zanimanjima su magacioneri, vozači, administrativni radnici, radnici u proizvodnji, konobari, komercijalisti, higijeničari i telefonski operateri.
Prosečne zarade za ove pozicije variraju u zavisnosti od vrste posla. Vozači su u proseku zarađivali 102.000 dinara mesečno, telefonski operateri 103.000 dinara, dok su komercijalisti imali najviše prosečne plate među najtraženijim zanimanjima sa 118.000 dinara.
Administrativnim radnicima su prosečno nudili 85.000 dinara, radnicima u proizvodnji 76.000 dinara, konobarima 66.000 dinara, magacionerima 80.000 dinara i higijeničarima 63.000 dinara.
Kada je reč o deficitarnim zanimanjima, tržište rada suočava se sa ozbiljnim deficitom radne snage u zanatskim i nižekvalifikovanim sektorima. Vodoinstalateri su na vrhu liste deficitarnih zanimanja sa prosečnom platom od 125.000 dinara, slede automehaničari sa 115.000 dinara, a frizeri sa 93.000 dinara.
Pekari sa prosečnom platom od 89.000 dinara i mesari sa 76.000 dinara takođe su među traženim zanimanjima gde postoji manjak kandidata. Osobama sa invaliditetom bilo je namenjeno 6 odsto svih oglasa, što ukazuje na sve veći napor poslodavaca da stvore inkluzivnije radno okruženje.
Osim navedenih oblasti, IT sektor je također veoma tražen kada je reč o zapošljavanju. U Srbiji se beleži porast potražnje za stručnjacima iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, koji su često među najplaćenijim radnicima na tržištu rada. Poslovna administracija takođe predstavlja značajan sektor sa povećanim interesovanjem za radnike koji su spremni da preuzmu odgovornost za organizacione poslove.
Ugostiteljstvo je tradicionalno jedna od najvećih oblasti zapošljavanja u zemlji, sa restoranima, kafićima i hotelima koji neprekidno traže osoblje za različite pozicije, od šefa kuhinje do konobara. Prosečna zarada u ovom sektoru može varirati u zavisnosti od tipa lokala i nivoa iskustva radnika.
Mašinstvo je jedna od ključnih industrija u Srbiji, sa potrebom za inženjerima, tehničarima i radnicima koji mogu da rade na različitim mašinama i uređajima. Ovo je sektor koji je u stalnom razvoju i koji zahteva visok nivo stručnosti i obrazovanja od svojih radnika.
Ukupno gledano, tržište rada u Srbiji beleži stabilan trend zapošljavanja u najtraženijim oblastima kao što su trgovina i prodaja, mašinstvo, IT, administracija i ugostiteljstvo. Povećana potražnja za određenim zanimanjima, ali i nedostatak radne snage u drugim sektorima, ukazuje na potrebu za daljim ulaganjem u obrazovanje i obuku radne snage kako bi se zadovoljile potrebe tržišta rada i održala ekonomska stabilnost zemlje.