Koliko bi domaćice mogle da naplate svoj rad i zalaganje?

Milan Petrović avatar

Domaćice širom zemlje se žale da se njihov rad primeti samo kada nešto nije u redu, dok se sve ostalo podrazumeva. Iako su neplaćeni poslovi domaćica veoma važni za funkcionisanje domaćinstva, zakon ne prepoznaje ovu vrstu rada.

Džemila Novaković je jedna od domaćica koja svakodnevno obavlja različite poslove u kući, kao što su kuvanje, čišćenje i briga o porodici. Ona ističe da joj nije teško da obavlja ove poslove, ali se divi ženama koje rade i istovremeno vode domaćinstvo. S druge strane, Ljiljana Jovanović se bavi domaćinstvom već nekoliko godina i brine se o unučićima. Kako bi pomogla finansijski, odlučila je da pravi zimnicu i prodaje je.

Briga o deci iziskuje najviše posla, a domaćice su često preopterećene obavezama. U Beogradu, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ima skoro 54 hiljade domaćica, dok je nezaposlenih muškaraca skoro devet i po hiljada. Mario Reljanović iz Instituta za uporedno pravo ističe da se neplaćeni kućni poslovi odnose na čišćenje, kuvanje, negu dece i starijih osoba, ali da ti poslovi nisu prepoznati kao zvanični rad.

Predlozi da se neplaćeni kućni rad zakonski reguliše nisu zaživeli, pa se domaćice i dalje suočavaju sa nedostatkom priznanja i novčane naknade za svoj rad. U međuvremenu, neke domaćice koriste nedovršene poslove u kući kao podsetnik za ukućane kako bi izgledalo domaćinstvo da one ne obavljaju svoj posao.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: