KOLIKO ĆE KOŠTATI ZIMNICA? Suša povećala cene i smanjila prinos voća i povrća

Milan Petrović avatar

SUŠA je uzela danak na poljoprivredi u Pčinjskom okrugu, smanjujući rod za deset do pedeset odsto i utičući na kvalitet i cene proizvoda. Proizvođači se suočavaju s izazovima velikih temperaturnih oscilacija, što rezultira lošijim kvalitetom voća i povrća te smanjenim prinosima. Također, očekuje se poskupljenje proizvoda početkom jeseni, što će uticati na potražnju i proizvođače. S druge strane, potrošači već primjećuju povećanje cijena za jednu trećinu, ali planiraju napraviti zimnicu i izdvojiti od 10.000 do 15.000 dinara za taj proces. Proizvođači najavljuju i poskupljenje tradicionalne i industrijske zimnice za 10 do 15 odsto.

Sunce je oštetilo 10 odsto paprika na otvorenom polju u Moštanici kod Vranja, ali proizvođač Dejan Ivanović i dalje ubire zdrave plodove bez povećanja cijene. Iako su plodovi anatomski izmijenjeni, kvalitet je ostao isti, ali prinos je nešto smanjen. S druge strane, profesorka Danijela Stanimirović ističe da su izazovi pred poljoprivrednicima veliki, s obzirom na nagle temperaturne promjene koje utječu na kvalitet i količinu proizvoda.

S obzirom na smanjenje prinosa i lošiji kvalitet voća i povrća, proizvođači najavljuju nova poskupljenja početkom jeseni. Očekuje se da će sa porastom cijena doći do smanjenja potražnje, što će uticati kako na potrošače koji će izdvojiti više novca za zimnicu, tako i na proizvođače koji će biti u gubitku. Kupci primjećuju povećanje cijena za jednu trećinu, ali ipak planiraju spremiti zimnicu, dok prodavci tvrde da još nije počela prodaja većih količina povrća.

Prosečna porodica će morati izdvojiti od 10.000 do 15.000 dinara za skromniju zimnicu, dok proizvođači najavljuju i poskupljenje tradicionalne i industrijske zimnice za 10 do 15 odsto. Sve ovo govori o teškoćama s kojima se suočavaju poljoprivrednici i potrošači u trenutnoj situaciji sa sušom i lošim kvalitetom proizvoda.

Ukratko, suša je uzela danak na poljoprivredi u Pčinjskom okrugu, smanjujući rod, kvalitet i cijene proizvoda. Proizvođači se suočavaju s izazovima nagle temperature, što rezultira manjim prinosima i lošijim kvalitetom voća i povrća. Potrošači primjećuju povećanje cijena, ali planiraju pripremiti zimnicu, dok proizvođači najavljuju poskupljenje proizvoda za jesen. Svi ovi faktori zajedno stvaraju tešku situaciju u poljoprivredi, ali i za domaćinstva koja se pripremaju za zimu. Potrebno je pažljivo planiranje i prilagodba kako bi se prevladale ove prepreke i osiguralo kvalitetno snabdijevanje hranom.

Milan Petrović avatar