Koliko je pojeftinilo gorivo na Balkanu u avgustu 2024

Milan Petrović avatar

Neobična situacija na Balkanu: Cene goriva u padu uprkos ratnim sukobima i geopolitičkim tenzijama

Neobična situacija događa se tokom avgusta na balkanskom tržištu goriva gde su, i pored širenja izraelskih ratnih dejstava u Palestinu i na Liban, kao i fronta na razmeđi Rusije i Ukrajine, cene benzina i dizela su svuda manje nego pre mesec dana. I to uz činjenicu da je nafta imala uspone i padove ali da je trenutna cena od 79 dolara za barel, nešto malo iznad one s kraja jula.

Kao i svakog petka unazad dve i po godine dana, koliko država određuje cene, i danas su na pumpama u Srbiji usklađivali cenovnike. I, kao i prethodnih šest sedmica zaredom, i ovog petka su vozači mogli da budu zadovoljni ishodom.

Gorivo je pojeftinilo, doduše samo za dva dinara kod litre benzina BMB95 (na 182) i dinar kod evrodizela (194), ali se u proteklih mesec dana „mravljih“ sniženja nakupilo pojeftinjenje od osam dinara kod dizela (-4%) i devet kod benzina (-4,7%).

To je ujedno i, uz makedonsko, najveće sniženje cena u regionu. Doduše, i sa tim sniženjem domaće cene goriva i dalje prednjače, ali bar se u novčaniku manje oseća svaki odlazak na pumpu.

Najmanje olakšanje po pitanju troška punjena rezervoara gorivom imaju Hrvati, kojima je za mesec dana gorivo pojeftinilo samo po dva dinara, dok su vozači u BiH imali čak i poskupljenje od pet dinara na benzinu i dva na dizelu. Uz srpsko i makedonsko, veće sniženje imali su samo još Crnogorci – za po sedam dinara.

Pošto je srpsko i makedonsko sniženje nominalno bilo isto, ostala je ista i razlika u ceni, a ona nije mala. Kod benzina, sipati u Severnoj Makedoniji a to su se uverili svi koji su ove godine išli za Grčku, jeftinije je za 36 dinara ako vozite automobil na benzin a čak 62 dinara ako je vaš ljubimac dizelaš.

Cenu nafte niko ne zna

Da li će se trend, vozačima drag ali pumpadžijama baš i ne, nastaviti zavisi od mnogo faktora koji su danas još manje „čitljivi“ nego ranije. Dešavalo se da cena nafte padne iako se Bliski istok ponovo zapalio, Kina se ne pokreće toliko brzo koliko je očekivano a OPEK nastavlja da „zateže“ proizvodnju, kao i da brent poskupi a da neka nekog konkretnog povoda.

Isto tako, često se razilaze se i trendovi kretanja cene nafte i derivata, pogotovo na tržištu Evrope, odnosno Mediterana, kao repernog tržišta za region.

Poslednje procene je da nafte ima dovoljno na svetskom tržištu, da će u sledećoj godini potražnja da poraste. Čak je za ovu godinu OPEK u svom najnovijem avgustovskom mesečnom izveštaju prvi put snizio prognozu rasta potražnje za naftom u 2024. za 135.000 hiljada barela dnevno (na 2,1 miliona bpd) zbog slabije potražnje za energentima u Kini.

Američka državna agencija EIA procenjuje da će prosečna cena brenta biti 89,64 dolara za barel u poslednjem kvartalu 2024 i a 86 dolara godinu dana kasnije.

Za Mediteran na PLATTS-u se fjučersi za decembarsku isporuku benzina trenutno kotiraju na 530 dolara za tonu, a trenutno je cena oko 525, dok za dizel idu po 789 dolara za tonu, a sada je viša od 720 dolara.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: