Ana Brnabić je u emisiji na televiziji Pink istaknula kako je Srbija prošle godine izvezla 3,5 milijarde evra vrednosti robe u sektoru informacionih tehnologija (IT), a samo u prvom kvartalu ove godine izvezeno je već milijardu evra. Brnabić je pohvalila rad mladih stručnjaka u IT sektoru ističući da se Srbija puno promenila te da danas za jedan mesec izveze koliko je nekad izvozila za godinu dana. Također je istaknula da Srbija nije samo jedna od 29 zemalja članica Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, već će i predsedavati tom inicijativom.
Brnabić je spomenula nedavni sastanak u Parizu s specijalnim izaslanikom francuskog predsednika Emanuela Makrona te najavila veliku svetsku konferenciju o veštačkoj inteligenciji koja će se održati u februaru 2025. godine u saradnji s Francuskom. Ona je naglasila da se grade novi naučno-tehnološki parkovi u više srpskih gradova te da već imamo superkompjuter koji je važan za razvoj veštačke inteligencije i koristi se u našim startap kompanijama. Brnabić je najavila i nabavku još jednog superkompjutera koji će biti dostupan početkom 2025. godine.
Srbija ima veliki potencijal u sektoru informacionih tehnologija te kontinuirano radi na unapređenju i razvoju ove oblasti. Brnabić je istaknula da je IT sektor postao važan deo srpske privrede i da sve više mladih ljudi bira karijeru u ovoj oblasti. Sa uspešnim izvozom IT proizvoda i usluga, Srbija stvara nova radna mesta i doprinosi ekonomskom rastu zemlje.
Globalno partnerstvo za veštačku inteligenciju predstavlja važnu inicijativu koja okuplja zemlje širom sveta kako bi zajednički radile na razvoju veštačke inteligencije i njenim primenama u različitim sektorima. Srbija je ponosna što je deo ove inicijative i što će predsedavati ovim telom, što je priznanje za napore i ulaganja u oblast veštačke inteligencije.
Nadalje, Brnabić je istakla važnost saradnje s Francuskom te najavila veliku konferenciju o veštačkoj inteligenciji koja će se održati 2025. godine. Ova konferencija će okupiti stručnjake, kompanije i državne institucije iz različitih delova sveta kako bi razmenili znanje, iskustva i najbolje prakse u oblasti veštačke inteligencije. Srbija kao domaćin ovog događaja ima priliku da pokaže svoje dostignuća u IT sektoru i da se pozicionira kao lider u oblasti veštačke inteligencije.
Novi naučno-tehnološki parkovi koji se grade širom Srbije omogućavaju razvoj inovativnih tehnoloških rešenja, kao i saradnju između akademske zajednice, privatnog sektora i startap kompanija. Superkompjuter koji već koriste naše startap kompanije doprinosi razvoju veštačke inteligencije i omogućava brži razvoj novih tehnologija. Nabavka dodatnog superkompjutera dodatno će unaprediti kapacitete za istraživanje i razvoj u oblasti veštačke inteligencije te omogućiti još veći napredak u ovoj oblasti.
Srbija ima velike potencijale u oblasti informacionih tehnologija te je prepoznata kao zemlja koja aktivno radi na razvoju veštačke inteligencije i digitalnih tehnologija. Kontinuirano ulaganje u obrazovanje, istraživanje i inovacije doprinosi jačanju srpske privrede i stvaranju novih mogućnosti za mlade stručnjake. Očekuje se da će Srbija nastaviti da napreduje u oblasti informacionih tehnologija te da će postati lider u ovom sektoru u regionu i šire.