Blicanje je zakonom propisan legalan i legitiman oblik komunikacije među vozačima, kao i zvučni signal. Trubljenje, odnosno upotreba zvučnog signala, zakonom je propisana kao dužnost vozača. Vozač je dužan upotrijebiti zvučni znak upozorenja kad god to zahtijevaju razlozi sigurnosti saobraćaja, a naročito na putu van naselja radi upozorenja drugog učesnika u saobraćaj da ga želi preteći ili obići ako bi postojala opasnost od prometne nesreće kad taj znak ne bi bio dan, piše HAK Revija.
Uz to, smije se svirati i ako se pokraj kolovoza nalaze djeca i pješaci koji ne obraćaju pažnju na kretanje vozila. Noću tu ulogu zvučnog signala preuzima blicanje. Vozači mogu blicati od prvog sumraka do potpunog svanuća, umjesto zvučnog signala upozorenja.
Svjetlosni znak upozorenja se daje kratkim uzastopnim paljenjem dugih svjetala, uzastopnim paljenjem kratkih svjetala za osvjetljavanje ceste ili naizmjeničnim paljenjem dugih i kratkih svjetala. Pravilo je da se to radi u kratkim razmacima, kako se ne bi zaslijepili vozači koji dolaze iz suprotnog smjera.
Požurivanje na cesti blicanjem, a posebno na auto-putu, je kažnjivo. Vozač ne smije požurivati vozila ispred sebe davanjem svjetlosnih ili zvučnih znakova, a postupi li suprotno, može biti kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 260 evra.
Ovo pravilo važi kako bi se osigurala sigurnost u saobraćaju i kako bi se izbjegle nezgode. Blicanje i korištenje zvučnog signala treba biti u skladu sa zakonom i ne bi se trebalo koristiti kao sredstvo pritiska ili frustracije prema drugim vozačima.
Pozitivna strana korištenja blicanja i zvučnog signala je u tome što omogućava vozačima da se međusobno upozore na potencijalne opasnosti i situacije u saobraćaju. To može biti od velike pomoći u sprečavanju nezgoda i unapređenju sigurnosti na cestama.
Međutim, važno je imati na umu da korištenje blicanja i zvučnog signala treba biti umjereno i opravdano. Njihova svrha je upozorenje i obavještavanje, a ne iritiranje ili izazivanje stresa drugim vozačima.
Zakon jasno propisuje pravila korištenja blicanja i zvučnog signala kako bi se osigurala sigurnost u saobraćaju. Vozači bi trebali biti svjesni ovih pravila i poštivati ih kako bi doprinijeli bezbjednijem i efikasnijem saobraćaju.
Prema podacima HAK Revije, većina vozača pridržava se ovih pravila i pravilno koristi blicanje i zvučni signal u saobraćaju. Međutim, postoje i oni koji zloupotrebljavaju ove oblike komunikacije, što može dovesti do nepotrebnih incidenata i nezgoda.
Stoga je važno podsjetiti vozače na važnost poštovanja zakonskih propisa i pravila ponašanja u saobraćaju. Korištenje blicanja i zvučnog signala treba biti razumno i odgovorno, kako bi se osigurala sigurnost svih učesnika u saobraćaju.
Ukupno gledano, blicanje i korištenje zvučnog signala su korisni alati u komunikaciji među vozačima i doprinose sigurnosti u saobraćaju. Međutim, važno je koristiti ih na pravilan način i u skladu sa zakonom, kako bi se izbjegle nezgode i osigurala bezbjedna vožnja za sve učesnike u saobraćaju.