Komandant KFOR-a sa načelnikom mađarskih odbrambenih snaga o najnovijim dešavanjima na KiM

Milan Petrović avatar

General major Ozkan Ulutaš, komandant KFOR-a, razgovarao je danas sa načelnikom mađarskih odbrambenih snaga generalom Gaborom Borondijem o situaciji na Kosovu i Metohiji. Ulutaš je izrazio zahvalnost Mađarskoj na doprinosu regionalnoj stabilnosti i podršci KFOR-u. Misija KFOR-a se i dalje pridržava mandata UN rezolucije 1244 iz 1999. godine, te cilj misije ostaje osigurati sigurno okruženje i slobodu kretanja za sve stanovnike pokrajine. Tenzije na severu KiM su se pojačale nakon što je Priština najavila otvaranje glavnog mosta na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, što Beograd i Srbi na KiM protive tvrdeći da bi to ugrozilo njihovu bezbednost. KFOR je više puta apelovao na sve strane da se suzdrže od jednostranih akcija koje mogu dovesti do povećanja tenzija. Misija je naglasila da će reagovati na bilo koji sigurnosni razvoj u skladu sa mandatom UN rezolucije 1244.

General major Ozkan Ulutaş, komandant KFOR-a, održao je sastanak sa načelnikom mađarskih odbrambenih snaga generalom Gaborom Borondijem kako bi raspravili trenutnu situaciju na Kosovu i Metohiji. Tokom razgovora, komandant KFOR-a izrazio je zahvalnost Mađarskoj na podršci i doprinosu regionalnoj stabilnosti putem KFOR-a. Misija KFOR-a i dalje se pridržava mandata utvrđenog UN rezolucijom 1244 iz 1999. godine, čiji je cilj osigurati sigurno okruženje i slobodu kretanja za sve stanovnike pokrajine, nepristrasno i u svakom trenutku.

Nedavno je došlo do povećanja tenzija na severu Kosova i Metohije nakon što je Priština najavila otvaranje glavnog mosta na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, što je izazvalo protivljenje Beograda i srpske zajednice na Kosovu. Oni tvrde da bi otvaranje mosta ugrozilo njihovu bezbednost i opstanak u pokrajini. KFOR, čiji su pripadnici stacionirani na mostu, apelovao je na sve strane da se suzdrže od jednostranih akcija koje mogu pogoršati situaciju. Misija KFOR-a je također istakla da će reagovati na bilo kakve sigurnosne pretnje u skladu sa svojim mandatom prema UN rezoluciji 1244.

KFOR, KFOR (Kosovo Force) je multinacionalna vojna misija koju osnivači podržavaju u okviru NATO politike i pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda. Misija KFOR-a je osnovana nakon rata 1998-1999, kako bi se osigurala bezbednost i stabilnost na Kosovu i Metohiji. Misija se pridržava mandata utemeljenog na Rezoluciji Saveta bezbednosti UN 1244 koja poziva na sigurnost, stabilnost i slobodu kretanja za sve stanovnike pokrajine.

Situacija na Kosovu i Metohiji je i dalje složena, a nedavni događaji na severu pokrajine dodatno su pojačali tenzije. Otvaranje glavnog mosta na Ibru u Kosovskoj Mitrovici izazvalo je protivrečne reakcije Beograda i Srba na Kosovu, dok je KFOR apelovao na suzdržanost i poštovanje relevantnih bezbednosnih protokola. Misija KFOR-a ponavlja svoju posvećenost sigurnosti i slobodi kretanja za sve stanovnike i nastavlja sprovođenje svojih mirovnih aktivnosti u skladu sa mandatom UN rezolucije 1244.

U ovim trenucima tenzija i političkih trzavica na Kosovu i Metohiji, važno je da sve strane pokažu odgovornost i dijalog, kako bi se izbegla eskalacija nasilja i destabilizacija regiona. KFOR, kao multinacionalna vojna misija, ima ključnu ulogu u održavanju sigurnosti i stabilnosti na terenu i nastavlja sa svojim mirovnim aktivnostima u skladu sa mandatom UN rezolucije 1244. KFOR će ostati angažovan u pružanju podrške regionu i doprinosu miru i stabilnosti na Kosovu i Metohiji.

Milan Petrović avatar