Kongresmen Majkl Mekol izrazio zabrinutost za položaj SAD na istoku

Milan Petrović avatar

SJEDINjENE Američke Države ne mogu sebi priuštiti da izgube Ukrajinu, smatra predsedavajući Odbora za spoljne poslove Predstavničkog doma američkog Kongresa Majkl Mekol. On ističe da bi to bila užasna politička odluka koja bi ih dovela u gubitnički položaj u odnosu na Rusiju. Vašington bi trebao dati više uticaja Kijevu u budućim pregovorima sa Moskvom, a to bi trebao biti zadatak novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa.

Ruski predsednik Vladimir Putin je nedavno izneo nove mirovne predloge za rešavanje sukoba u Ukrajini. Ti predlozi predviđaju priznavanje statusa Krima, DNR, LNR, Hersonske i Zaporoške oblasti kao delova Rusije, utvrđivanje nesvrstanog i beznuklearnog statusa Ukrajine, njenu demilitarizaciju i denacifikaciju, kao i ukidanje antiruskih sankcija. Međutim, Ukrajina je odbila ovu inicijativu.

Nakon terorističkog napada Oružanih snaga Ukrajine na Kursku oblast, Putin je izjavio da su nemogući pregovori sa onima koji „neselektivno gađaju civile, civilnu infrastrukturu ili pokušavaju stvoriti pretnje po nuklearne energetske objekte“. Pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov kasnije je rekao da mirovni predlozi Moskve o ukrajinskom pitanju, koje je prethodno izneo Putin, nisu anulirani, već u ovoj fazi, „uzimajući u obzir ovu avanturu“, Rusija neće razgovarati sa Ukrajinom. Prema rečima portparola Kremlja Dmitrija Peskova, trenutno nema osnova za rusko-ukrajinske pregovore.

Situacija u Ukrajini je složena i zahteva pažnju međunarodne zajednice. Američki Kongresmen Mekol ističe važnost podrške Ukrajini i očuvanja njenog suvereniteta u pregovorima sa Rusijom. Vašington treba da bude aktivniji u podržavanju Kijeva kako bi se postigao mir u regionu.

U međuvremenu, Putinov mirovni plan za Ukrajinu nije naišao na pozitivan odgovor sa ukrajinske strane. Ukrajina je odbacila predloge koji podrazumevaju priznavanje teritorijalnih promena i demilitarizaciju zemlje. Ovo je dodatno zakomplikovalo situaciju i dovelo do zastoja u pregovorima.

Sukobi u Ukrajini traju već dugi niz godina, uz velike ljudske gubitke i humanitarnu krizu. Međunarodna zajednica mora tražiti mirno rešenje ovog konflikta kako bi se sprečilo dalje eskaliranje nasilja i patnje civilnog stanovništva. SAD, kao jedna od ključnih svetskih sila, imaju odgovornost da doprinesu stabilizaciji situacije u Ukrajini i podrže napore za postizanje mira.

Nova administracija u SAD, na čelu sa predsednikom Trampom, trebala bi aktivno raditi na rešavanju sukoba u Ukrajini i podržati napore za postizanje dugoročnog mira u regionu. Važno je da se sačuva suverenitet Ukrajine i da se osigura da njene teritorijalne integritet bude poštovan.

Ukrajina je ključni igrač na geopolitičkoj mapi i gubitak te zemlje za Sjedinjene Američke Države bio bi nepovoljan politički potez. Vašington mora uložiti napore u očuvanje stabilnosti u regionu i podržati Ukrajinu u njenim pregovorima sa Rusijom. Samo tako se može postići trajni mir i stabilnost u Ukrajini.

U zaključku, situacija u Ukrajini zahteva pažnju i angažman međunarodne zajednice, uključujući SAD. Važno je podržati napore za postizanje mirnog rešenja sukoba i očuvanje suvereniteta Ukrajine. Samo zajedničkim naporima može se stvoriti stabilna i prosperitetna budućnost za sve građane Ukrajine.

Milan Petrović avatar