Korona u Srbiji, korona u Grčkoj: Ovo su simptomi FLiRT-a, liči na grip, a od njega nas ne štiti stečeni imunitet

Milan Petrović avatar

Broj zaraženih korona virusom ponovno raste širom sveta, sa omikron podvarijantom – FLiRT, koja se brzo širi i zaobilazi stečeni imunitet. U Srbiji još uvek nema FLiRT varijante korone, ali postoji broj drugih oblika kovida koji cirkulišu. Profesorka dr Verica Jovanović ističe da je važno ostati kod kuće ako se osećate simptome kao što su bolovi u zglobovima, blago povišena temperatura, bol u grlu, ili bilo koji drugi simptomi slični gripu.

Simptomi FLiRT-a podsećaju na grip, javljaju se pet do šest dana nakon kontakta sa zaraženom osobom, a četiri dominantna simptoma su kašalj, zapušen nos, glavobolja i bol u mišićima. Takođe se mogu javiti i drugi simptomi kao što su jaka upala grla, malaksalost, povišena temperatura, problemi sa disanjem, mučnina, povraćanje, dijareja, kao i gubitak čula ukusa ili mirisa.

Specijalistkinja za plućne bolesti, Slavica Plavšić, navodi da su simptomi kovida postepeni i razlikuju se od gripa po jačini bolova i opštem stanju. U letovalištima u Grčkoj i Italiji primećen je porast obolelih od korone, ali u Srbiji se ne beleži značajan skok koji bi uticao na epidemiološku sliku. Dr Jovanović ističe da za sada nema potrebe za dodatnim merama osim individualne zaštite, ali apeluje na osobe sa hroničnim bolestima da obrate pažnju na simptome kovida.

Prema podacima Batuta, većina zaraženih osoba u Srbiji su starije životne dobi, sa prosečnom starošću od 66 godina. Stopa testiranja na kovid 19 u Srbiji je niska u odnosu na ranije periode, što dovodi do porasta pozitivnih nalaza. Testiranje se preporučuje samo kod osoba sa simptomima ili znacima infekcije, a masovno testiranje zdravih osoba se ne preporučuje.

Milan Petrović avatar