Kraj jeftine kineske robe

Milan Petrović avatar

Kupci u Sjedinjenim Američkim Državama suočavaju se sa značajnim poskupljenjima proizvoda na platformama Temu i Shein, usled američkih carina koje će stupiti na snagu sledeće nedelje. Ove kompanije su prethodno obavestile potrošače da će doći do povećanja cena u skladu sa novim pravilima trgovinske politike.

Do sada su kupci koji su naručivali proizvode iz Kine uglavnom izbegavali plaćanje carina zahvaljujući izuzeću koje se odnosi na pošiljke vredne manje od 800 dolara. Međutim, ovo izuzeće, poznato kao „de minimis“, ističe 2. maja, što će izazvati dodatne troškove za potrošače. Ova promena dolazi kao rezultat izvršne uredbe koju je potpisao predsednik Donald Tramp.

Cena određenih artikala na ovim platformama već je počela da raste. Na primer, dve stolice koje su u četvrtak koštale 61,72 dolara, u petak su poskupele na 70,17 dolara. Slično tome, kupaći kostim koji je u četvrtak stajao 4,39 dolara, u petak je poskupeo na 8,39 dolara, što predstavlja povećanje od 91%. Ipak, nije sva roba poskupela; neki proizvodi, kao što je pametni prsten, doživeli su smanjenje cene.

Osim toga, cene na internetu su često promenljive, pa je teško precizno odrediti uzroke poskupljenja nekih proizvoda. Temu i Shein su u svojim saopštenjima naveli da su njihovi operativni troškovi porasli usled promena u pravilima međunarodne trgovine i carinama. Oba brenda su pozvala kupce da iskoriste priliku za kupovinu pre 25. aprila kako bi izbegli više cene. Ipak, ostaje nejasno da li će kupci koji poruče robu pre tog datuma uspeti da izbegnu carinu od 120% ako njihovi paketi stignu nakon 2. maja.

Ove promene posebno će pogoditi domaćinstva s nižim prihodima. Prema izveštaju istraživačke kompanije Trade Partnership Worldwide, koji analiziraju podatke američkog Zavoda za statistiku rada, domaćinstva s najnižim prihodima troše više od tri puta veći deo svojih prihoda na odeću u poređenju s najbogatijim domaćinstvima. Uklanjanje izuzeća „de minimis“ će dodatno opteretiti ova domaćinstva, pokazuju istraživanja ekonomista sa UCLA i Jejla.

Studija je pokazala da je 48% paketa koji su slati unutar „de minimis“ praga završavalo u najsiromašnijim područjima, dok je samo 22% odlazilo u najbogatija područja. Ove promene u pravilima trgovine će stoga stvoriti dodatne izazove za one sa nižim prihodima, koji će verovatno biti primorani da preispitaju svoje potrošačke navike.

U svetlu ovih promena, kupci se suočavaju s neizvesnošću oko budućih troškova i dostupnosti proizvoda, što će imati dugoročne posledice na američko tržište i potrošačko ponašanje.

Milan Petrović avatar