Svetska izložba, poznata kao „Ekspo“, potiče od Velike izložbe proizvoda industrija svih nacija, održane u Londonu 1851. godine. Britanska kraljica Viktorija pozvala je nacije na učešće, a manifestaciji su prisustvovale slavne ličnosti tog vremena. Tokom godina, Svetske izložbe postale su globalni događaji koji predstavljaju inovacije i umetnička dostignuća.
Kraljica Viktorija je takođe posetila izložbu u Parizu 1855. godine, prva poseta britanskog monarha francuskoj prestonici nakon 400 godina. Na narednim izložbama predstavljeni su brojni izumi, kao što su telefon, rendgen, bežični telefon, faks mašina i drugi. Kraljevina Srbija prvi put je učestvovala na izložbi u Antverpenu 1885. godine sa 302 izlagača.
Na Svetskim izložbama predstavljeni su i mnogi manje poznati događaji. Na izložbi u Filadelfiji 1876. godine, američki proizvođač Heinz prvi put je predstavio kečap. Izložba u Melburnu 1880. godine privukla je veliki broj posetilaca, a Nikola Tesla je posetio izložbu u Parizu 1889. godine. Na izložbi u Čikagu 1893. godine, predsednik Grover Klivlend promovisao je naizmeničnu struju.
Izložbe su takođe bile mesto gde su se predstavljala umetnička dostignuća. Na izložbi u Parizu 1900. godine održane su i Olimpijske igre, dok je francuski kompozitor Klod Debisi čuo muziku sa ostrva Jave zahvaljujući fonografu. Na izložbi u Briselu 1935. godine prvi put su prikazani crtani filmovi Volta Diznija u boji.
Jugoslovenski paviljon na izložbi u Briselu 1958. godine bio je jedan od najupečatljivijih, predstavljajući šest jugoslovenskih republika. Izložba u Šangaju 2010. godine privukla je rekordan broj posetilaca, dok će Beograd biti domaćin Specijalizovane „Ekspo“ izložbe 2027. godine.
Specijalizovane izložbe, iako manje od svetskih, takođe su važne po predstavljanju inovacija i kreativnosti. Izložba u Beogradu 2027. godine privući će oko 3 miliona posetilaca koji će imati priliku da se upoznaju sa rešenjima za specifične izazove sa kojima se svet suočava. Svetske izložbe nastavljaju da inspirišu i inoviraju, predstavljajući najbolje od ljudske kreativnosti i dostignuća.