Žitelji Padinske skele prethodnih dana suočili su se s velikim strahom za svoje zdravlje, kao i zdravlje svoje dece i kućnih ljubimaca, zbog neodgovornog bacanja zabranjenog insekticida kreozana na putu ka nekadašnjoj Šećerani. Ova situacija je izazvala brojne zabrinutosti među lokalnim stanovništvom, koje se već godinama bori s problemom deponovanja smeća u ovom delu naselja.
Udruženje građana „Volim Padinjak“ upozorava na ozbiljnost situacije, ističući da se tim putem često kreću lovci sa psima. „Prosipanje ovakvih supstanci predstavlja ogromnu opasnost i za životinje i za ljude“, kažu iz ovog udruženja. Iako put nije naročito prometan, opasnost za zdravlje okoline ostaje velika.
Prethodnih godina, situacija je bila još dramatičnija. Pre dve godine, u okviru naselja, takođe je došlo do prosipanja ove opasne supstance, kada je nekoliko pasa i mačaka, nažalost, stradalo od trovanja kreozanom. S obzirom na to, lokalno stanovništvo je izrazilo strah da bi se slična situacija mogla ponoviti.
Policija je obaveštena o incidentu i uputila se na lice mesta, no nisu uspeli da utvrde tačnu lokaciju bacanja otrova. Direktor „Veterine Beograd“, u razgovoru za „Novosti“, izjavio je da su od 50 prijava trovanja životinja, samo jedna validna. U slučaju prijave o uginuću zbog trovanja, veterinarska služba odmah izlazi na teren kako bi se utvrdio uzrok smrti životinje.
Prema podacima, početkom februara zabeležene su prijave o trovanju životinja, ali srećom, nije bilo slučajeva uginuća. Najčešće korišćena sredstva za trovanje životinja su razni pesticidi i insekticidi, posebno mišomor. Kada je u pitanju kreozan, on izaziva visoku telesnu temperaturu kod zaraženih životinja, koja može dostići čak 46 stepeni. U takvim slučajevima, veterinari koriste hladne injekcije kako bi snizili temperaturu.
Udruženje „Volim Padinjak“ nastavlja da poziva nadležne institucije da reše problem nezakonitog bacanja opasnih supstanci i smanje rizik za zdravlje stanovništva i životinja. Stanovnici su zabrinuti ne samo za svoje ljubimce, već i za decu koja se igraju u blizini. „Nadamo se da će ovo biti upozorenje za sve one koji se ponašaju neodgovorno i da će se preduzeti mere kako bi se ovakvi incidenti sprečili u budućnosti“, dodaju iz udruženja.
Kako nezvanično saznajemo, preparati poput kreozana često se ilegalno uvoze iz Turske i Albanije, a stručnjaci upozoravaju da, uprkos zabrani, u našoj zemlji ima u velikim količinama. Ovo predstavlja dodatni izazov za lokalne vlasti i nevladine organizacije koje se bore za zaštitu životne sredine i zdravlja građana.
S obzirom na sve veći broj prijava o trovanju životinja i zabrinutost među stanovnicima, važno je da se hitno reše problemi sa deponovanjem opasnog smeća. Ujedno, potrebno je pojačati kontrole i povećati kazne za prekršitelje koji se bave ovakvim neodgovornim ponašanjem. U suprotnom, opasnost od trovanja će se nastaviti, a zdravlje ljudi i životinja će i dalje biti ugroženo.
U ovom trenutku, građani Padinske skele apeliraju na sve odgovorne institucije da reše ovaj problem i obezbede sigurnije okruženje za sve. U borbi protiv ovakvih neodgovornih postupaka, potrebna je zajednička akcija svih relevantnih aktera, kako bi se osiguralo da ovakvi incidenti ne postanu svakodnevnica.