Muškarac iz Erfurta izgubio je prošlog četvrtka 7.900 evra u prevari koju je izveo navodni zaposlenik banke. Nakon što mu je zatraženo da pruži podatke o pristupu bankovnom računu putem SMS poruke, čovek je to učinio, a zatim je kontaktiran od strane lažnog zaposlenika banke koji mu je rekao da je primećena sumnjiva aktivnost na računu i zatražio da poveća dnevni limit. Naivan čovek je i to uradio, da bi kasnije otkrio da mu je sa računa nestalo 7.900 evra. Nakon što je podneo prijavu policiji, ova prevara je otkrivena.
Nažalost, ni Srbija nije pošteđena pokušaja internet prevara. Nedavno se pojavio oglas na društvenim mrežama u kojem se tražila uplata od 25.000 dinara kao navodni trošak administracije za posao u austrijskoj kompaniji. Korisnik koji je naišao na ovaj oglas bio je zabrinut i upitao druge korisnike da li je ovakav zahtev standardna procedura za rad u inostranstvu ili očigledna prevara. Komentari su jasno ukazali da se radi o prevari, jer nijedna ozbiljna kompanija neće tražiti uplatu unapred za administrativne troškove.
Kako se zaštititi od ovakvih prevara? Prvo, proverite verodostojnost oglasa tako što ćete posetiti zvanični sajt kompanije ili proveriti oglas na proverenim platformama. Nikada ne šaljite novac unapred, jer legalni poslodavci i agencije za zapošljavanje to neće tražiti. Koristite zvanične kontakte kako biste proverili autentičnost oglasa, i prijavite sumnjive aktivnosti nadležnim institucijama poput policije ili organizacija za zaštitu potrošača.
Prevara sa oglasom za posao u Haribo kompaniji još jednom potvrđuje potrebu za dodatnom pažnjom prilikom pretrage poslova na internetu. Iako su online platforme korisne, korisnici moraju biti svesni rizika i koristiti dostupne alate kako bi proverili legitimnost ponuda. Na kraju, važno je zapamtiti da ozbiljni poslodavci nikada ne traže novac unapred.
Ove situacije jasno pokazuju koliko je važno biti oprezan prilikom komunikacije putem interneta i deljenja ličnih podataka. Prevaranti su sve spretniji u svojim taktikama, pa je potrebno biti informisan i obazriv kako bismo zaštitili svoje finansijske i lične podatke. Provjera autentičnosti oglasa, nepovjerenje prema zahtjevima za uplatu novca unaprijed i prijava sumnjivih aktivnosti su samo neki od načina kako možemo zaštititi sebe od potencijalnih prevara. Budimo pažljivi i odgovorni prilikom komunikacije i transakcija putem interneta kako bismo sačuvali svoju sigurnost.