Nova energetska oznaka za tehničke uređaje donosi bitne promene u načinu deklarisanja energetske efikasnosti. Umesto dosadašnjih pluseva iza oznake „A“, sada će se koristiti nove oznake od „A“ do „G“ kako bi se lakše uporedila efikasnost uređaja. Ova promena je rezultat značajnog napretka u energetskoj efikasnosti uređaja, gde više nije bilo smisla dodavati nove pluseve. Uvođenje ovakvih oznaka odraziće se i na cene bele tehnike, jer svaka promena na bolje utiče i na vrednost proizvoda.
Ministarstvo rudarstva i energetike u Srbiji potpisnik je ove metodologije, koja je prvo bila primenjena u zemljama Evropske unije. Prema zakonu o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije, energetska oznaka je grafički dijagram koji uključuje skalu slova od „A“ do „G“, prikazujući sedam različitih klasa energetske efikasnosti. Ove oznake služe kako bi informisale potrošače o potrošnji energije uređaja i podstakle ih na odabir energetski efikasnijih modela.
Pravni savetnik u Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije Marko Dragić ističe važnost praćenja prakse Evropske unije u vezi sa energetskim oznakama. Međutim, naglašava da bi ova promena mogla uticati na cene proizvoda, budući da svaka poboljšanja mogu povećati vrednost. Takođe, ističe da su neke kompanije u Srbiji već ranije koristile energetske oznake, tako da već postoje energetski efikasni proizvodi na tržištu.
Do sadašnjih oznaka sa plusevima dolazilo je zbog prakse proizvođača da bi kupci bili zavedeni da kupuju proizvod najviše klase „A“, iako je efikasnost bila niža. Nova metodologija sa jasnim slovima od „A“ do „G“ trebala bi olakšati kupcima izbor energetski efikasnih uređaja. Ove promene imaju za cilj da informišu potrošače o energetskoj efikasnosti proizvoda, kao i da ih podstaknu na smanjenje potrošnje energije.
Uvođenje novih energetskih oznaka za tehničke uređaje donosi bitne promene u načinu deklarisanja energetske efikasnosti, te će potrošačima biti lakše da uporede različite modele. Ove oznake služe kao indikatori energetske potrošnje uređaja i podstiču kupce na odabir efikasnijih modela. Međutim, ove promene mogu uticati i na cene bele tehnike, jer svako unapređenje može povećati vrednost proizvoda. Pravljenjem jasnih klasa od „A“ do „G“, potrošačima će biti olakšan izbor i informisanje o energetskoj efikasnosti uređaja.