Tri godine traje kriza na severu Kosova i Metohije, gdje privremene prištinske institucije, predvođene Aljbinom Kurtijem, provode jednostrane mjere kako bi otežale život tamošnjim Srbima. Ognjen Gogić, politolog, ističe da su prve mjere bile ukidanje srpskih registracija, zatim ukidanje dinara kao valute te zabrana prodaje srpskih proizvoda. Sada je fokus na otvaranju mosta u Kosovskoj Mitrovici, no Gogić smatra da to neće biti ostvareno zbog prisutnosti KFOR-a.
Gogić naglašava da je otvaranje mosta simboličnog karaktera te da ne bi značajno promijenilo sigurnost na severu, koja već nije dobra. Postavlja se pitanje može li se očekivati da prištinske vlasti interveniraju u osnovne škole i bolnice na severu, na što Gogić odgovara da je taj strah realan, budući da su neke sulude mjere već prošle, poput zabrane dinara.
Kurti tvrdi da otvaranje mosta neće štetiti nikome, no Gogić smatra da je to samo pokušaj prelaska crvene linije za Srbe. Iako Kurti tvrdi da je sve rješivo dijalogom, Gogić ističe da je to samo maska te da se provode agresivne mjere kako bi se vršio psihološki pritisak na srpsko stanovništvo.
Gogić upozorava da bi eventualni napad na bolnice i škole na severu bili veliki problem, jer nema alternative za pružanje tih usluga. Stoga je važno da KFOR rasporedi snage u blizini tih ustanova kako bi odvratio kosovsku policiju. Gogić smatra da bi pitanje sigurnosti na Kosovu i Metohiji trebalo internacionalizirati i da bi Beograd trebao aktivirati pitanje Saveta bezbednosti.
Konačno, Gogić ističe da je potrebno strpljenje i puno diplomatskih aktivnosti kako bi se postiglo rješenje za situaciju na severu Kosova i Metohije. Barikade ili vojna prijetnja neće donijeti pozitivne rezultate te je potrebno postupati s puno strpljenja i diplomatske vještine.