Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Petar Petković, reagirao je na govor premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija u Đakovici, ističući da je lider pokreta Samoopredeljenje ponovno započeo svoju predizbornu kampanju pretnjama srpskom narodu i Srbiji.
Petković je istaknuo da su Kurtijeve pretnje prazna puška i da on zapravo nema nikakvu vojsku ili policiju, već nepostojeću takozvanu vojsku. On je također naveo da parapolicijska kriminalna banda kojom Kurti raspolaže ne sme da kroči na sever Kosova i Metohije. Direktor Kancelarije za KiM je naglasio da Kurti sanja o takozvanoj velikoj Albaniji te da njegove pretnje trebaju upaliti alarm u međunarodnoj zajednici.
Kurti je na predizbornom mitingu u Đakovici poručio da nema mesta za državni aparat Srbije na Kosovu te da Priština ima policiju i vojsku kao odgovor na to. Petković je istaknuo da je Kurti ponizio svoje birače i potvrdio im da je Kosovo zapravo takozvano, jer osim albanske zastave, zastave secesionističke tvorevine nigdje nije bilo.
Ovakve izjave Kurtija mogu dovesti do novih sukoba i eskalacija u regionu, te je važno da međunarodna zajednica bude svesna opasnosti koju predstavlja njegova politika. Petković je naglasio da je Kurti fokusiran na provokacije i da bi njegove akcije mogle dovesti do mnogih nesreća u regionu.
Situacija na Kosovu i Metohiji je veoma kompleksna, s obzirom na napetosti između srpske i albanske zajednice. Kurti je poznat po nacionalističkim stavovima i težnji ka stvaranju velike Albanije, što dodatno otežava dijalog i pomirenje među etničkim grupama na Kosovu.
Srpski narod na Kosovu i Metohiji je suočen s brojnim izazovima i pretnjama, a Kurtijeve izjave samo produbljuju podele i stvaraju dodatnu napetost u regionu. Važno je da međunarodna zajednica prati situaciju na Kosovu i Metohiji i reaguje na provokacije i pretnje koje dolaze od političkih lidera poput Aljbina Kurtija.
U zaključku, Petar Petković je pozvao na mir i dijalog kao jedini put ka stabilnosti i prosperitetu na Kosovu i Metohiji. Važno je da politički lideri preuzmu odgovornost za svoje reči i delovanje, te da se usredsrede na izgradnju mirnog i prosperitetnog društva za sve građane, bez obzira na njihovo etničko poreklo.