Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak, istakao je da je došlo vreme da se integracija Zapadnog Balkana u Evropsku uniju pretvori u stvarnost. Na samitu Berlinskog procesa, koji obeležava deset godina od svog osnivanja, poruke su bile jasne – postignut je napredak za ljude u regionu, ali je ključno da se integracija u EU ostvari. Lajčak je istakao da je pozvan od strane nemačkog kancelara Olafa Šolca da učestvuje na samitu.
Predsednik Vlade Republike Srbije, Miloš Vučević, takođe je prisustvovao samitu u Berlinu i naglasio da Srbija ostaje posvećena svom evropskom putu kao glavnom strateškom cilju, te da je utisak sa skupa da Nemačka želi da vidi Zapadni Balkan u EU. Srbija je na samitu potpisala Sporazum o pristupu visokom obrazovanju na Zapadnom Balkanu i Deklaraciju podrške Akcionom planu o Zajedničkom regionalnom tržištu (CRM) 2025-2028.
Integracija Zapadnog Balkana u EU je dugo bila tema rasprave i prioritet za zemlje koje čine ovaj region. Napori su uloženi kako bi se ostvarili koraci prema tom cilju, a samit Berlinskog procesa predstavlja priliku za jačanje veza između zemalja Zapadnog Balkana i Evropske unije. Lajčak je istakao da će se raditi na postizanju ovog cilja i da je ključno da se region ujedini i radi zajedno na evropskim integracijama.
Ova poruka o integraciji Zapadnog Balkana u EU dolazi u vreme kada su zemlje regiona suočene sa različitim izazovima, uključujući borbu protiv korupcije, unapređenje vladavine prava i ekonomske stabilnosti. EU je takođe izrazila podršku ovim naporima, ističući važnost saradnje i zajedničkog rada kako bi se postigli ciljevi integracije.
Očekuje se da će se ova tema nastaviti da dominira političkim agendama regiona i EU, jer je proces integracije kompleksan i zahteva zajedničke napore sa obe strane. Sa podrškom EU i angažmanom zemalja Zapadnog Balkana, postoji mogućnost da se ostvare dalji koraci ka postizanju ovog cilja.
Na samitu Berlinskog procesa, učesnici su razmatrali i druge važne teme, uključujući regionalnu saradnju, ekonomsku integraciju i infrastrukturne projekte. Fokus je bio na jačanju povezanosti između zemalja regiona i Evropske unije, kako bi se podržao mir, stabilnost i prosperitet.
Osim političkih diskusija, učesnici su potpisali i nekoliko važnih sporazuma, koji će doprineti daljem napretku regiona u procesu evropske integracije. Srbija je aktivno učestvovala u svim segmentima samita, pokazujući svoju posvećenost evropskim vrednostima i ciljevima.
U zaključku, integracija Zapadnog Balkana u EU ostaje ključni cilj za zemlje regiona, kao i za Evropsku uniju. Napredak je postignut kroz Berlinski proces i slične inicijative, ali je važno da se nastavi sa radom na ostvarivanju ovog cilja zajedno. Saradnja i solidarnost su od suštinskog značaja za uspeh ovog procesa, a samit Berlinskog procesa predstavlja važan korak ka ostvarenju ovog cilja.