Docent na Fakultetu političkih nauka, Stefan Surlić, izjavio je da je poseta specijalnog izaslanika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka Beogradu pokušaj da se pronađe rešenje za ukidanje dinara na Kosovu i Metohiji. Prema njemu, ova odluka Prištine predstavlja jednostranu diskriminatorsku akciju sa ciljem ugrožavanja normalne egzistencije Srba na Kosovu i Metohiji. Surlić smatra da su ovlašćenja Lajčaka u ovom trenutku vrlo ograničena, te da će njegova ‘šatl diplomatija’ biti neuspešna. Ova ocena dolazi u trenutku kada Priština planira da od 1. februara evro bude jedino sredstvo za obavljanje gotovinskih platnih transakcija na Kosovu i Metohiji.
Komentarišući izjavu pomoćnika državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Džejmsa O’Brajena, da je potrebna potpuna implementacija sporazuma, uključujući i ZSO, te da treba da se održe novi lokalni izbori na severu Kosova i Metohije, Surlić je izjavio da bi sve trebalo da bude na stolu, uključujući temu dinara kao valute, kao i da bi se o novim načinima finansiranja moglo razgovarati tek kada bude izvesno da će se formirati ZSO. Prema njemu, namerna odluka o ukidanju dinara ima za cilj potpunu blokadu dijaloga sa Beogradom, kao i blokadu drugih procesa, poput izbora na severu Kosova i Metohije i daljeg formiranja ZSO.
Kada je reč o mogućem stupanju na snagu odluke o ukidanju dinara na Kosovu i Metohiji 1. februara, Surlić smatra da to neće značiti kraj dijaloga, budući da su se tokom dijaloga događale faze u kojima nije bilo nikakvog dogovora. On ističe da će EU i SAD insistirati na postojanju procesa, ali da već godinama nije došlo do konkretnog rešenja koje bi omogućilo normalizaciju odnosa. Takođe, ističe da su se potpisivali različiti papiri, ali da to suštinski nije promenilo život ljudi na terenu, i da bi trebalo razmišljati o tome kako učiniti dijalog korisnim i svrsishodnim.
Ovo mišljenje dolazi u trenutku kada se razmatraju moguće posledice ukidanja dinara na Kosovu i Metohiji po nastavak dijaloga Beograda i Prištine, te se očekuje da će se ovaj potez odraziti na dalji razvoj situacije. Nadamo se da će pregovarači uspeti da pronađu rešenje koje će omogućiti normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine, kao i zaštiti interese i egzistenciju srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji.