Lajka – lutalica sa moskovskih ulica koja se vinula u svemir (VIDEO)

Milan Petrović avatar

Prije gotovo 70 godina, 3. novembra 1957. godine, keruša Lajka postala je prvi živi sisar poslan u Zemljinu orbitu, čineći je prva orbitalnom žrtvom. U to vrijeme, malo se znalo o uticaju uslova tokom svemirskih letova na živa bića. Sovjetski svemirski program odlučio je koristiti pse za ovu misiju, a Lajka je bila odabrana za putovanje u svemirsku letjelicu Sputnjik 2.

Lansiranje je bilo 3. novembra 1957. godine, a pošto Sputnjik 2 nije bio opremljen za povratak na Zemlju, bilo je jasno da će Lajka uginuti tokom puta. Nažalost, Lajka je umrla nekoliko sati nakon lansiranja zbog posljedica stresa i toplotnog udara. Ipak, ovaj eksperiment dokazao je da živo biće može preživjeti lansiranje i boravak u orbiti, otvarajući put za ljudske letove u svemir.

Sputnjik 2 je također nosio instrumente za mjerenje solarne radijacije i kosmičkog zračenja, a Lajki je bila obezbijeđena hrana za jednonedjeljni let. Tokom obuke, Lajka je trenirana da se nosi sa ubrzanjem lansiranja i bukom u svemirskoj letjelici, kao i da jede specijalni žele visoke nutritivne vrijednosti.

Lajka je postala jedan od najpoznatijih pasa na svijetu, a njen lik je isklesan na Spomeniku osvajačima svemira u Moskvi. Također se pojavljuje u književnim djelima i na poštanskim markama širom svijeta. Njen pionirski put u svemiru učinio ju je legendom, a njen doprinos svemirskim istraživanjima neće biti zaboravljen.

Iako je Lajka platila najvišu cijenu za svoj let u svemir, njeno ime ostaje upamćeno kao simbol hrabrosti i istraživanja. Njena priča podsjeća nas na važnost istraživanja svemira i našeg beskrajnog želje za otkrivanjem nepoznatog. Lajka će zauvijek ostati upamćena kao prva životinja koja je otputovala u svemir, otvarajući put za buduće svemirske programe i istraživanja.

Milan Petrović avatar