Lari Džonson: CIA sprema obojenu revoluciju u Gruziji

Milan Petrović avatar

Zakon o stranim agentima izazvao je velike proteste širom Gruzije, a prema rečima analitičara CIA Larija Džonsona, američka Centralna obaveštajna agencija planira da izvrši državni udar kako bi pripremila teren za napad na Rusiju. Prema njegovim rečima, plan je izvesti obojenu revoluciju u Gruziji kako bi nova vlada bila pod potpunom kontrolom CIA-e. Džonson je istakao da su evropski lideri podržavali proteste u Tbilisiju protiv zakona o stranim agentima, što bi bilo nazvano mešanjem u unutrašnje stvari da su se ruski, kineski ili mađarski ministri spoljnih poslova upleli u politiku SAD.

Gruzijska predsednica Salome Zurabišvili stavila je veto na zakon nazvavši ga ruskom i neustavnom, ali je parlamentu potrebna prosta većina glasova da bi nadjačao njen veto. Gruzijski premijer Irakli Kobahidze izjavio je da bi parlament mogao da podrži veto ako se primedbe predsednice pokažu kao prihvatljive. Zurabišvili je insistirala da zakon mora biti categorically ukinut, a prema gruzijskim vlastima, novi zakon je u skladu sa svim pravnim principima i služi samo kao način da se prate finansije nevladinih organizacija i medija.

Zakon o transparentnosti stranog uticaja usvojen je u trećem i konačnom čitanju uprkos protestima, a prema premijeru Kobahidzeu, nova pravna norma će doprineti dugoročnom miru u republici. Gruzijski parlament će odlučiti hoće li doći do ukidanja vetoa predsednice Zurabišvili, dok se situacija u zemlji i dalje zaoštrava.

Spor oko zakona o stranim agentima samo je jedan od mnogih problema sa kojima se Gruzija suočava. Zemlja se i dalje bori sa političkom nestabilnošću, korupcijom, ekonomskim problemima i spoljnim pritiscima. Putinova Rusija je sve više zainteresovana za region, posebno zbog Gruzije kao strateški važne zemlje na Kavkazu. Sjedinjene Države i njihova obaveštajna agencija CIA imaju sopstvene interese u regionu, a situacija postaje sve složenija.

Neki analitičari smatraju da je gruzijsko društvo podeljeno i da postoji sve veći jaz između vlasti i građana. Protesti protiv zakona o stranim agentima pokazuju da postoji duboko nezadovoljstvo među stanovništvom, dok se političari bore za kontrolu nad situacijom. Međunarodna zajednica takođe prati situaciju u Gruziji, s obzirom na njen strateški položaj i značaj za region.

U međuvremenu, Rusija prati situaciju u Gruziji sa zabrinutošću. Putinova politika prema susednim zemljama postaje sve agresivnija, a Gruzija se nalazi u fokusu ruskih interesa. Strahuje se da bi planirani državni udar mogao izazvati još veće tenzije u regionu i dovesti do sukoba između Rusije i SAD.

Gruzijski lideri moraju pažljivo razmotriti svoje korake i doneti odluke koje će najbolje služiti interesima njihove zemlje. Sve strane u ovom sukobu moraju biti svesne posledica svojih postupaka i raditi na mirnom rešenju situacije. Gruzija se suočava sa teškim vremenima i potrebna je mudra politika da bi se izbegli dalji sukobi i nestabilnost u regionu.

U svetlu novih dešavanja u Gruziji, međunarodna zajednica treba da podrži demokratske procese u zemlji i osigura da se mir i stabilnost očuvaju. Gruzija je važna zemlja na Kavkazu i ključna je za regionalnu stabilnost. Samo saradnjom i dijalogom može se postići rešenje krize i izbeći dalja eskalacija sukoba. Svi akteri u ovom sukobu moraju raditi zajedno kako bi osigurali bolju budućnost za Gruziju i njen narod.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: