LED svetla na vozilima mogu izazvati ozbiljnu opasnost

Milan Petrović avatar

Velika Britanija razmatra mogućnost zabrane korišćenja LED svetala na automobilima zbog sve učestalijih pritužbi vozača koji se žale na zaslepljujuće efekte ovih svetala. Naime, vozači su izjavili da LED svetla ometaju vidljivost i povećavaju rizik od saobraćajnih nezgoda. Ova situacija pokrenula je studiju o potencijalnim štetnostima LED svetala na putevima.

Problem zaslepljujućih svetala nije ograničen samo na Veliku Britaniju. U Srbiji, vozači takođe često nailaze na situacije u kojima ih protivnički automobili zaslepljuju LED svetlima, posebno u noćnim uslovima. Ovakvi incidenti mogu izazvati paniku i dovesti do opasnih situacija na putu, gde vozači, u poslednjem trenutku, moraju da reaguju kako bi izbegli sudar.

Profesor saobraćaja Nenad Marković iz Saobraćajnog fakulteta objašnjava da problem možda nije isključivo u LED svetlima sama po sebi, već u načinu na koji su postavljena i podešena. On ističe da svetla nisu nužno problematična, ali da često dolazi do upotrebe sijalica koje nisu kompatibilne sa farovima automobila. Ovo može dovesti do rasipanja svetlosti, što rezultira zaslepljivanjem drugih vozača.

Marković takođe ukazuje na važnost pravilnog podešavanja farova. Prema zakonskim normama, farovi moraju biti pravilno podešeni kako bi osvetljavali put bez ometanja drugih učesnika u saobraćaju. Korišćenje dodatnih farova ili zamena fabričkih svetala može stvoriti dodatne probleme i povećati rizik od zaslepljivanja. Kada svetlo nije pravilno usmereno, može smanjiti mogućnost uočavanja drugih vozila, pešaka ili opasnosti na putu, posebno u uslovima smanjene svetlosti.

U kontekstu tehničkog pregleda vozila, Marković naglašava da postoje standardi koji se moraju poštovati prilikom provere svetala na vozilu. Postoje uređaji koji mere jačinu svetlosti, ali problem nastaje kada vozači, nakon što prođu tehnički pregled, odluče da promene svetla ili ih ponovo podešavaju. Ove manipulacije mogu dovesti do neadekvatnog osvetljenja, što dodatno povećava rizik na putevima.

Pored tehničkih problema, važno je naglasiti i kulturni aspekt vožnje. Edukacija vozača o pravilnom korišćenju svetala može igrati ključnu ulogu u smanjenju broja incidenata. Vozači bi trebali biti svesni kako njihova svetla utiču na druge učesnike u saobraćaju i prilagoditi svoje ponašanje prema uslovima na putu.

Stručnjaci takođe sugerišu da bi vlasti trebale razmotriti regulacije koje bi se fokusirale na standardizaciju svetala na vozilima, kao i na strože kontrole prilikom tehničkih pregleda. Ove mere bi mogle smanjiti broj zaslepljujućih svetala na putevima i povećati sigurnost svih učesnika u saobraćaju.

Sve veći broj vozača iznosi zabrinutosti oko ovog problema, a očekuje se da će se situacija dodatno raspraviti na nivou vlasti. Uvođenje restrikcija na korišćenje LED svetala moglo bi biti rešenje koje bi povećalo bezbednost na putevima. Međutim, važno je da se pristupi problemu sveobuhvatno, uzimajući u obzir sve aspekte, uključujući tehničke, pravne i obrazovne.

U zaključku, pitanje korišćenja LED svetala na automobilima postaje sve važnije, kako u Velikoj Britaniji, tako i u Srbiji. Potrebno je pronaći ravnotežu između modernizacije vozila i očuvanja bezbednosti svih učesnika u saobraćaju. Edukacija vozača, pravilno podešavanje svetala i strože regulative mogli bi doprineti boljoj situaciji na putevima.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: