U Srbiji se suočavamo sa neprekidnim toplotnim talasom koji traje već 11 dana sa temperaturama iznad 35°C, a meteorolozi najavljuju da će se ovakvi dani nastaviti još neko vreme. Ovo je veoma blizu obaranja rekorda iz 2012. godine, kada je zvanično bilo najtoplije leto ikada zabeleženo u Srbiji i Beogradu. Klimatolozi ističu da se učestalost ekstremnih događaja koji odstupaju od prosečne klime povećava, te da je ovo jedan od dužih toplotnih talasa.
Očekuje se da će se oboriti rekordi kako za maksimalnu izmerenu temperaturu, tako i za najduži i najintenzivniji toplotni talas u narednih oko 30 godina, što je period u kom se očekuje dodatna promena klime. Visoki pritisak iznad Srbije dodatno podiže temperature, stvarajući „toplotnu kupolu“ koja zadržava visoke temperature. Srbija se nalazi u centru ovog sistema, što rezultira ekstremnim visokim temperaturama u odnosu na ostatak Evrope.
Uzimajući u obzir faktor zdravlja, toplotni talas ugrožava ne samo hronične bolesnike, starije osobe i decu, već i mlade i zdrave pojedince. Preosetljive grupe, poput srčanih bolesnika, astmatičara i osoba sa krvnim pritiskom ili dijabetesom, moraju posebno da se konsultuju sa lekarima. Boravak u prostorijama sa rashladnim uređajima može biti spas, dok rashlađivanje tuširanjem hladnom vodom i šetnja pre spavanja mogu olakšati situaciju.
Psihijatar prof. dr Vladimir Diligenski savetuje ostavljanje uključenog klime ili odlazak iz grada tokom toplotnog talasa, kako bi se izbeglo zdravstvene komplikacije. Takođe, preporučuje se fizička aktivnost kako bi se poboljšao san, a osnovna bolest kao što su hipertenzija, anksioznost i depresija treba da se kontrolišu kod lekara. Ovo je posebno važno kako bi se sprečile nesanice i osiguralo dobro zdravlje tokom ekstremno visokih temperatura.