Leto 2024. godine je zabeleženo kao najtoplije leto ikada u novijoj istoriji Srbije, potvrđeno je u Republičkom hidrometeorološkom zavodu. Meteorolozi su zabeležili rekordni broj tropskih dana sa temperaturom preko 30 stepeni Celzijusa, pri čemu je prethodni rekord iz 2012. godine nadmašen.
Tokom leta, svaki mesec je oborio rekorde sa ekstremno visokim temperaturama. Jun, jul i avgust su bili najtopliji meseci sa 58 tropskih dana u Požegi do čak 78 tropskih dana u Zaječaru. Odeljenje za monitoring klime i klimatske promene RHMZ-a je potvrdilo da je srednja temperatura vazduha za ovo leto iznosila 24,2 stepeni, što je više za 3,3 stepeni u odnosu na prosek 1991-2020. godine.
Na GMS Vračar u Beogradu je zabeleženo 67 tropskih dana, dok je u Ćupriji izmereno čak 60 tropskih dana u nizu. Vračar je oborio rekord sa 30 dana sa temperaturom preko 35 stepeni i ukupno 60 tropskih noći. U Ćupriji je zabeležen drugi najduži niz tropskih dana u istoriji merenja, sa 60 tropskih dana u nizu.
Tokom leta su zabeležena četiri toplotna talasa sa maksimalnim dnevnim temperaturama vazduha uglavnom višim od 35 stepeni. Najviša dnevna temperatura vazduha od 41,8 stepeni je izmerena 17. jula u Ćupriji, dok je rekordno visoka minimalna temperatura od 31,2 stepeni izmerena u Vršcu 14. jula.
Na listi najtoplijih leta, leto 2024. godine je zauzelo ubedljivo prvo mesto, dok na listi 20 najhladnijih leta nema nijednog nakon 1989. godine. U Somboru je zabeležen 45. tropski dan u nizu, dok su Novi Sad i Veliko Gradište zabeležili 40 tropskih dana u nizu.
Ukupno, na 13 od 28 meteoroloških stanica je zabeležena temperatura preko 40 stepeni, sa najviše njih u Ćupriji. U julu i avgustu je zabeležen niz od 5 uzastopnih dana sa temperaturom preko 40 stepeni.
Tropski dani su se nastavili i u septembru, sa još nekoliko rekordnih temperatura. Republički hidrometeorološki zavod ističe da je letnja temperatura vazduha za 2024. godinu bila za skoro jedan stepen viša od prethodnog najtoplijeg leta 2012. godine.
Ukupno, leto 2024. je bilo obilježeno ekstremno visokim temperaturama i rekordnim brojem tropskih dana širom Srbije. Naučnici u RHMZ-u ističu da su ovi podaci upozorenje na klimatske promene i da je važno raditi na smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte kako bi se sprečilo dalje zagrevanje planete.