Prošlo je godinu dana otkako su dve mlade osobe, pripadnici LGBT+ populacije, prijavile policijsko nasilje u svom stanu na Karaburmi. Iz Udruženja „Da se zna“ navode da slučaj nije procesuiran otkako su, u februaru prošle godine, pripadnici policijske stanice Novi Beograd upali u stan Andreja Obradovića i njegove cimerke, gde su ih, prema njihovim rečima, brutalno pretukli, seksualno ponižavali i psihički zlostavljali samo zbog njihove seksualne orijentacije.
Godinu dana nakon što je, kako tvrdi, postao žrtva policijske brutalnosti, i nakon što je tužilaštvo odbacilo sve prijave i prigovore, LGBT+ aktivista Andrej Obradović odlučio je da napusti Srbiju. Prema njegovim rečima, to je najsigurnija i najbolja odluka za njega. Obradović je istakao da se oseća proteranim, ističući da je svima njima više puta indirektno i direktno poručeno da bolji život mogu da traže na drugom mestu. On se nada da će ljudi koji ostaju u Srbiji nastaviti da se bore za promene koje će doneti bolja vremena, gde će zakon važiti za sve, a ne samo za određene grupe.
Iz Udruženja „Da se zna“ naglašavaju da su im sva vrata domaćih institucija bila zatvorena, zbog čega najavljuju podnošenje tužbe Evropskom sudu za ljudska prava u narednih 30 dana. Prema rečima Bojana Lazića, izvršnog direktora ovog udruženja, smatrali su da je postupak tužilaštva prekršio niz pravnih propisa. On je istakao da je tokom krivičnog postupka došlo do povrede osnovnih načela i da tužilac nije izvršio delotvornu istragu, kao što to nalažu standardi Evropskog suda za ljudska prava. Takođe, nije uočio homofobične elemente koji su bili prisutni tokom postupka.
Od decembra prošle godine, kada je odbijen prigovor na odbacivanje krivične prijave, institucije se nisu oglašavale povodom ovog slučaja. Iako je Euronews pokušao da dobije komentar Ministarstva unutrašnjih poslova, odgovor nije stigao. MUP je ranije objavio da je pokrenuta interna istraga o optužbama iznetim protiv policijskih službenika, ali rezultati te interne istrage ostaju nepoznati.
Ovaj slučaj otvara pitanje o zaštiti prava LGBT+ zajednice u Srbiji i o tome kako institucije reaguju na prijave nasilja. Prema izveštajima različitih organizacija, policijska brutalnost i homofobija su i dalje prisutni u društvu. Aktivisti ukazuju na potrebu za većom svesti i edukacijom unutar policijskih redova kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti.
S obzirom na trenutnu situaciju, mnogi članovi LGBT+ zajednice se osećaju nesigurno i progonjeno. Njihova iskustva često uključuju nasilje, diskriminaciju i nepravdu, što je dodatno pogoršano nedostatkom adekvatne zaštite od strane institucija. Ovaj slučaj predstavlja samo jedan od mnogih primera kako sistem može zakazati kada su u pitanju prava manjinskih grupa.
U svetlu ovih događaja, važno je da se društvo mobilizuje i pruži podršku onima koji su žrtve nasilja. Organizacije poput „Da se zna“ igraju ključnu ulogu u pružanju pomoći i podrške, ali i u borbi za pravdu i jednaka prava. Aktivisti pozivaju na promene u zakonodavstvu i jaču zaštitu prava LGBT+ osoba kako bi se osiguralo da se ovakvi incidenti ne ponavljaju.
Očekuje se da će međunarodna zajednica i dalje pratiti ovaj slučaj i pružiti podršku borbi za ljudska prava u Srbiji. U međuvremenu, ostaje nada da će se situacija poboljšati i da će se institucije potruditi da obezbede sigurnije okruženje za sve građane, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju.