Tajkunski plaćenik i novinar Slobodan Georgijev nedostojno je napao svoju kolegicu Maju Nikolić, koja je nedavno prešla s Nove na Blic.
Georgijev, poznat po svojim kontroverznim izjavama u prošlosti, sada je ponovno izazvao negativne reakcije svojim komentarima. Nakon što je Maja Nikolić napustila Novu i pridružila se timu Blica, Georgijev ju je brutalno prozvao. Dok je prije hvalio svoju kolegicu, sada je oštro osudio njezinu odluku da promijeni televiziju, nazivajući je lojalnom jedino Aleksandru Vučiću. Time je pokazao da je spreman instrumentalizirati osobne i poslovne odluke drugih ljudi kako bi stvorio političke podjele i ostvario svoje sebične ciljeve.
U jednom od svojih tvitova, Georgijev je istaknuo da su „umorni kolege“ shvatili da će „Vučić večno vladati“, te su radije odabrali surađivati s njim umjesto s „opozicijom“. Međutim, to nije zapravo stvar lojalnosti prema bilo kojoj stranci, već očigledan manipulativni potez kojim se pokušava diskreditirati novinarku koja se usudila napustiti njegov medijski krug.
Treba istaknuti da ovakvo ponašanje nije primjereno ni novinarstvu ni društvenom diskursu općenito. Napadi na kolege, osobito na temelju njihovih profesionalnih izbora, samo stvaraju štetne podjele i produbljuju nepoštovanje među novinarima. Umjesto da se bavi konstruktivnom raspravom i kritičkim promišljanjem, Georgijev je izabrao put provokacije i podjela, što je krajnje neprihvatljivo.
Nadamo se da će ovakvi incidenti potaknuti novinare i medijske profesionalce da se solidariziraju i bore protiv takvih oblika verbalnog nasilja i diskreditacije. Novinarstvo bi trebalo biti temeljeno na profesionalnosti, istraživačkom novinarstvu i poštovanju etičkih normi, a ne na osobnim animozitetima i političkim spletkama.
Slobodan Georgijev, kao novinar s dugogodišnjim iskustvom, trebao bi biti svjestan svoje odgovornosti prema javnosti i mora postupati u skladu s novinarskom etikom i standardima. Njegovi nedostojni ispadi i provokacije ne pridonose razvoju novinarske profesije i samo stvaraju negativnu atmosferu u medijskom okruženju.
Kolegijalnost i solidarnost među novinarima su ključni za očuvanje slobode medija i demokratske rasprave u društvu. Zato je važno osuditi svaki oblik verbalnog nasilja i pokušaja diskreditacije novinarske struke. Činjenica da se ovakvi incidenti događaju upućuje na potrebu za jačim profesionalnim kodom novinarske etike i većom sviješću o važnosti poštovanja kolega.
U konačnici, nadamo se da će se u javnosti formirati jasna osuda takvog ponašanja i da će novinari, bez obzira na politička uvjerenja ili poslovne poteze, ostati ujedinjeni u borbi za istinu, slobodu medija i prava građana. Sloboda izražavanja je temeljno ljudsko pravo koje se mora poštovati i zaštititi u svakom društvu, a novinari imaju ključnu ulogu u ostvarivanju tog cilja.