Pandemija koronavirusa uzrokovala je zatvaranje mnogih djelatnosti i neizvjesnost za zaposlene. Situacija je također omogućila promatranje potražnje za određenim zanimanjima, kao i nedostatka radne snage u nekim sektorima. Miloš Turinski izjavio je da nedostaje medicinskog osoblja, ali isto tako nedostaju i radnici u IT sektoru, vozači, dostavljači i drugi. Također je naglasio da je došlo do povećanja tražnje za poslovima u sektoru trgovine i prodaje, te da se Srbija suočava s nedostatkom radne snage zbog čega se uvozi radna snaga.
Prije pandemije, Srbija je imala mnogo nezaposlenih medicinskih radnika, ali je pandemija dovela do povećanog zapošljavanja u tom sektoru. Također, sektori turizma, ugostiteljstva i industrije zabave pretrpjeli su najveću štetu od pandemije. Nedostatak radne snage posebno se osjeća u IT sektoru, gdje nedostaje oko 15.000 IT stručnjaka godišnje. Također se ističe nedostatak kurira i dostavljača zbog povećanja te djelatnosti. Međutim, Srbija se suočava s uvlačenjem radne snage zbog nedostatka zanimanja koja nisu privlačna mladima, posebice poslova koji nisu stalni ili trajni.
Turinski upozorava da su istraživanja pokazala da 83 posto ispitanika želi napustiti zemlju, ali samo 25 posto radi aktivno na ostvarivanju te želje. Mladi izražavaju želju za odlaskom u inozemstvo zbog obrazovanja, ali bi se rado vratili u zemlju ako bi mogli primijeniti svoje znanje. Najviše traže posao oni koji imaju pet ili deset godina radnog iskustva, a 2021. godina donijela je rast od 50% u ponudi zaposlenja. Također naglašava da najviše poslova ima u sektoru samozapošljavanja, ali nedostaju zanatska zanimanja kao što su frizeri, kuhari, automehaničari i drugi. Apelira na mlade da se školuju za takva zanimanja jer donose sigurnost zaposlenja i dobru zaradu, te su podjednako vrijedna kao i druga zanimanja.