Ministar finansija Siniša Mali iznio je očekivanja da bi rudarenje litijuma u Srbiji moglo povećati bruto domaći proizvod za 10 do 12 milijardi evra godišnje, ističući da će vlast biti transparentna u vezi s tim projektom. Mali je naglasio da su razgovori tek počeli te da iskopavanje litijuma neće početi prije 2028. godine, a ako se odluči za iskopavanje, poštovat će se strogi ekološki standardi. Pozvao je građane da se informiraju i sačekaju dok se ne utvrde sve činjenice prije donošenja stava.
Ministar je naglasio da nije pitanje zdravlja protiv litijuma, nego politiziranja opozicije te daljeg ekonomskog napretka Srbije. Mali je također istaknuo da su direktne strane investicije u Srbiju dosegle 4,5 milijardi evra u 2023. godini, što dokazuje atraktivnost zemlje za ulagače. On je istaknuo da je Srbija postala konkurentnija zahvaljujući vladinim reformama te da se cilj Vlade je postići bruto domaći proizvod od 100 milijardi evra do kraja 2027. godine.
Tijekom 2021. godine, neto plaće u Srbiji su porasle za 64,9 posto, a penzije za 22 posto iznad rasta inflacije. Najviše rast plaća zabilježen je u maju kada je prosječna plaća prvi put prešla 100.000 dinara, što pokazuje ispravnost ekonomske politike Vlade. Mali je najavio da bi, ako se nastavi istim tempom, prosječna plaća mogla doseći iznos od 920 do 930 eura u prosincu.
Ministar je istaknuo da je Srbija sačuvala makroekonomsku stabilnost te da je udio javnog duga ispod 50 posto, što pokazuju i kreditne rejting agencije i Međunarodni monetarni fond. Također je napomenuo da na računu budžeta imaju više od šest milijardi evra, što je značajan iznos.
Zaključno, Siniša Mali je naglasio da je Srbija postigla veliki napredak u ekonomiji zahvaljujući reformama i ulaganjima Vlade te da će rudarenje litijuma, ako se odluči za to, dodatno poboljšati gospodarstvo zemlje. Važno je da se ispoštuju ekološki standardi kako bi se sačuvala okolišna i zdravstvena sigurnost građana, a transparentna politika Vlade osigurat će da javnosti budu poznate sve relevantne informacije prije nego se donese konačna odluka.