Lokalizovan požar u mestu Gradac

Milan Petrović avatar

Pripadnici Sektora za vanredne situacije, u saradnji sa Helikopterskom jedinicom, uspešno su lokalizovali požar koji je zahvatio površinu od oko 40 hektara borove šume i 40 hektara niskog rastinja i livada u mestu Gradac kod Raške. Na gašenju požara učestvovalo je ukupno 47 vatrogasaca-spasilaca sa 22 vozila iz različitih vatrogasno-spasilačkih jedinica kao što su Kraljevo, Čačak, Novi Pazar, Kruševac, Užice, Kragujevac i Beograd, kao i 16 dobrovoljnih vatrogasnih jedinica i 15 radnika Srbijašume sa tri vozila.

Pored ljudstva na terenu, angažovani su bili i helikopteri Helikopterske jedinice – Kamov Ka-32 sa 21 letom i helikopter Super Puma sa 19 letova kako bi se suzbio požar i sprečilo dalje širenje vatre. Vatrogasci i spasioci i dalje nastavljaju sa radom kako bi kompletno ugasili požar i obezbedili da se situacija potpuno stabilizuje.

Požari su česta pojava tokom suvih i vrućih letnjih meseci, a često uzrok požara može biti i ljudski faktor. Pored toga, i prirodni faktori kao što su munje mogu uzrokovati požare, pogotovo u šumskim područjima gde vatra može brzo da se širi i da izazove velike štete. Zato je važno imati dobro obučene vatrogasce i spasioce, kao i adekvatnu opremu i vozila kako bi se brzo i efikasno reagovalo u takvim situacijama.

U februaru 2022. godine, Srbija je zabeležila veliki požar na obroncima Fruške gore, gde su vatrogasci morali da se bore sa vatrenom stihijom koja je zahvatila veliku površinu šume. U tom požaru učestvovali su brojni vatrogasci i helikopteri koji su radili na lokalizaciji požara i sprečavanju daljeg širenja. Slično kao i kod požara u Gradcu, vatrogascima je trebalo dosta napora da kontrolišu vatru i da je potpuno ugase.

Srbijašume takođe imaju važnu ulogu u zaštiti šuma i prirode od požara. Ova javna preduzeća su zadužena za održavanje i upravljanje šumama u Srbiji, a imajući u vidu da su požari česta pojava, Srbijašume rade na preventivi i gašenju požara kako bi se šteta svela na minimum.

Požari mogu imati ozbiljne ekološke i ekonomske posledice, uništavajući staništa divljih životinja, pustošeći šume i livade, uništavajući useve i imovinu ljudi. Stoga je važno ulagati u prevenciju i obučavati ljude kako da se ponašaju u slučaju požara, kao i imati spremne i dobro opremljene timove vatrogasaca i spasilaca koji mogu brzo intervenisati.

U cilju smanjenja rizika od požara, država i lokalne samouprave takođe mogu sprovoditi različite programe zaštite i prevencije, obučavati građane o pravilnom postupanju u slučaju požara, kao i sprovoditi kontrole i inspekcije kako bi se sprečile potencijalne situacije koje bi mogle izazvati požare.

Vatrogasci i spasioci su heroji koji rade na očuvanju života, imovine i prirode, te je njihov posao od izuzetne važnosti za društvo. Njihovo hrabro delovanje u teškim uslovima pomaže da se požari brzo ugase i spreče katastrofalne posledice po zajednicu.

Zato je važno pružiti podršku vatrogascima i spasiocima, kao i svim ljudima koji se bave zaštitom i spasavanjem tokom vanrednih situacija. Njihov rad je od suštinskog značaja za sigurnost i dobrobit svih građana, te je neophodno ulagati u njihovu opremu, obuku i uslove rada kako bi mogli efikasno obavljati svoj posao i štititi zajednicu od različitih opasnosti.

Milan Petrović avatar