Pripadnici Sektora za vanredne situacije i Helikopterske jedinice uspešno su lokalizovali požar u mestu Kozjak kod Bujanovca, dok su vatrogasci-spasioci lokalizovali požar na planini Stol kod Bora. Požar u Kozjaku, koji se proširio sa teritorije Severne Makedonije na teritoriju Srbije, zahvatio je oko 150 hektara. Na gašenju požara bilo je angažovano 24 vatrogasca-spasioca sa osam vozila iz vatrogasno-spasilačkih jedinica Vranje, Niš, Leskovac, Pirot i Beograda, uz podršku helikoptera Helikopterske jedinice „Bell 212“.
Osim požara u Kozjaku, vatrogasci-spasioci su intervenisali i na planini Stol kod Bora, gde su takođe uspešno lokalizovali požar. Intervencija je sprovedena efikasno, bez većih šteta i posledica. Ove akcije pokazale su brzu i efikasnu reakciju vatrogasnih i spasilačkih jedinica na terenu, čije su aktivnosti odigrale ključnu ulogu u suzbijanju požara i zaštiti života i imovine.
Važno je naglasiti da su vatrogasci-spasioci svojim hrabrim i predanim radom uspeli da kontroliraju požare i da spreče dalje širenje vatre. Njihov profesionalizam, obučenost i spremnost na reakciju u vanrednim situacijama su od presudnog značaja za bezbednost građana i zaštitu prirode.
Pored angažovanja vatrogasnih i spasilačkih jedinica, važno je istaći i značaj saradnje sa Helikopterskom jedinicom koja je pružila podršku tokom gašenja požara. Helikopterska jedinica je odigrala ključnu ulogu u prevozu vatrogasaca i opreme na teren, omogućavajući brzo reagovanje i efikasnu intervenciju.
Požari i vanredne situacije predstavljaju ozbiljan izazov za sistem zaštite i spasavanja i zahtevaju koordinisane i efikasne akcije svih nadležnih organa i službi. Zato je važno da se ulože dodatni napori u preventivne mere i edukaciju stanovništva kako bi se smanjio rizik od požara i drugih nepogoda.
Uz to, važno je naglasiti i ulogu građana u sprečavanju požara i pružanju pomoći u slučaju vanrednih situacija. Savetuje se građanima da budu oprezni prilikom upotrebe otvorenog plamena i da poštuju propisane mere bezbednosti kako bi se izbegle nepredviđene situacije.
Na kraju, važno je istaći da je efikasna reakcija vatrogasnih, spasilačkih i helikopterskih jedinica ključna za brzo suzbijanje požara i zaštita života i imovine. Njihov trud, hrabrost i posvećenost su od presudnog značaja u borbi protiv prirodnih nepogoda i vanrednih situacija.
U skladu sa tim, nadležni organi i službe nastaviće da sprovode preventivne mere, obuku i obuku kako bi osigurali brzu, koordiniranu i efikasnu reakciju u slučaju vanrednih situacija. Bezbednost građana i zaštita životne sredine ostaju prioriteti u radu svih službi za zaštitu i spasavanje.