Lokalizovani požari na Vidliču i u Stanči kod Kraljeva, nema ugroženih stambenih objekata i stanovništva

Milan Petrović avatar

Na teritoriju Republike Srbije, pripadnici Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova bili su angažovani na 108 požara na otvorenom prostoru u poslednjih 24 časa. Požar na planini Vidlič, gde je gorila suva trava i nisko rastinje površine oko 2.500 hektara, lokalizovan je u 9.10 časova. Trenutno je angažovano 15 vatrogasaca-spasilaca sa devet vozila i 40 pripadnika JP Srbijašume sa 21 vozilom.

Pored toga, požar u mestu Stanča kod Kraljeva je lokalizovan, dok je još uvek aktivan požar u Kraljevu kod Ušća koji je sa tri strane pod kontrolom, a četvrta se nalazi na nepristupačnom terenu u kotlini. Intervenišu pripadnici VSJ Kraljevo, Ušće, Raška, Kopaonik, Vrnjačka Banja, Novi Pazar i Čačak, ukupno 25 vatrogasaca-spasilaca sa 10 vozila i 10 radnika „Srbijašume“ sa četiri vozila i dva vatrogasca DVD Studenica sa vozilom.

Nema ugroženih stambenih objekata i stanovništva, objavljeno je na Fejsbuk stranici MUP. Požar u Žagubici kod Požarevca je zaokružen sa svih strana, a vatrogasci-spasioci će i tokom sutrašnjeg dana obilaziti i kontrolisati opožareni deo.

Situacija kod požara u Kučevu kao i na lokaciji Banjska Stena, opština Bajina Bašta, znatno je povoljnija. Radi se na lokalizaciji požara, kao i na opkoljavanju oboda požara uz sve mere obezbeđenja. Požari u Boru na planini Stol i u ataru sela Dušanovac kod Negotina i mestu Beljan kod Kladova su ugašeni, kao i požar u mestu Lalinac kod Niša, mestu Meminac kod Požarevca, kao i u Žitorađi.

U Srbiji je tokom letnjih meseci česta pojava požara na otvorenom prostoru, a brza i efikasna reakcija vatrogasaca i drugih nadležnih službi od ključnog je značaja za sprečavanje širenja i gašenje požara. Uz velike napore i angažovanje ljudstva i vozila, mnogi požari se uspešno lokalizuju i kontrolišu pre nego što ugroze stambene objekte i stanovništvo.

Ministarstvo unutrašnjih poslova i ostale nadležne službe prate situaciju sa požarima na teritoriji cele države kako bi omogućili brzu intervenciju i sigurnost građanima. Preventivne mere i edukacija stanovništva takođe igraju važnu ulogu u sprečavanju požara i smanjenju njihovih posledica.

Važno je da građani budu informisani o potencijalnim opasnostima od požara i da znaju kako postupiti u slučaju izbijanja vatrene stihije. Redovna provera sistema zaštite od požara u domovima, pridržavanje propisanih mera bezbednosti prilikom upotrebe otvorenog plamena i brzo reagovanje pri primetanju požara mogu znatno doprineti smanjenju rizika i zaštiti imovine i života.

Briga o životnoj sredini i očuvanje šuma i prirodnih resursa takođe su važni faktori u prevenciji požara i očuvanju biodiverziteta. Očuvanje ekosistema i smanjenje faktora koji mogu izazvati požare, poput nepažnjivog ponašanja ili nekontrolisanog spaljivanja otpada, ključni su za očuvanje prirodne ravnoteže i sprečavanje nepotrebnih gubitaka.

Uprkos izazovima sa kojima se suočavaju vatrogasci i spasilačke ekipe tokom perioda visokih temperatura i suve sezone, njihova hrabrost, predanost i profesionalnost omogućavaju efikasno delovanje i zaštitu građana i njihove imovine. Zato je važno pružiti podršku i priznanje njihovom radu kako bi se uspešno nosili sa izazovima koji se javljaju tokom borbe protiv požara i drugih vanrednih situacija.

Ukoliko svi učestvujemo u podizanju svesti o značaju prevencije požara i pravilnog postupanja u slučaju opasnosti, zajedno možemo doprineti bezbednijem okruženju i smanjenju rizika od požara. Važno je da svi građani prepoznaju svoju ulogu u zaštiti životne sredine i zajedno radimo na očuvanju prirodnih resursa i prevenciji nepotrebnih tragedija koje mogu izazvati požari.

Milan Petrović avatar