Ministar zdravlja Zlatibor Lončar danas je osudio nasilje koje se dogodilo ispred Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje (DIF) u Novom Sadu, gde su studenti i grupa građana sprečili zaposlene da uđu u zgradu. Ovaj incident izazvao je intervenciju policije, a situacija ispred fakulteta je trenutno smirena. Lončar je naglasio da ovakvo ponašanje nikada nije zabeleženo u Srbiji i da je neprihvatljivo da se medicinskim radnicima onemogućava rad na zbrinjavanju povređenih.
Prema izveštajima, studentska blokada je sprečila dekana Patrika Drida i druge profesore da uđu u fakultet na svoja radna mesta. Policija je pozvana na lice mesta kako bi pokušala da smiri situaciju. Tokom incidenta, dekan je povređen, a sanitetska vozila su demolirana. Lončar je u svom saopštenju naglasio da su građani bili svedoci nezapamćenog divljanja i da su medicinski radnici, koji su došli da pruže pomoć povređenima, bili sprečeni u svom radu, čime je ugrožena njihova bezbednost.
Ministarstvo zdravlja je najoštrije osudilo ovakvo ponašanje, ističući da je to divljaštvo koje Srbija nikada nije videla. U saopštenju se navodi da su građani svedoci nasilja koje se ne može tolerisati, a Ministarstvo je apelovalo na nadležne organe da hitno reaguju i privedu pravdi sve koji misle da su iznad zakona. Takođe, ukazali su na to da nijedna situacija slične prirode ne sme ostati nekažnjena.
Lončar je naglasio da je potrebno da se svi nadležni organi uključe i obezbede da se ovakvi incidenti ne ponove. On je istakao da nikada i nigde nije zabeleženo da su medicinski radnici sprečavani da obavljaju svoj posao, te je apelovao na odgovorne institucije da reaguju u cilju zaštite zdravstvenih radnika i očuvanja javnog reda i mira.
U međuvremenu, incident je izazvao različite reakcije u javnosti, a događaji ispred fakulteta su postali tema rasprave među građanima. Mnogi su osudili nasilje, dok su drugi izrazili podršku studentima koji su protestovali zbog svojih zahteva. Očekuje se da će se situacija nastaviti razvijati, a vlasti će biti pod pritiskom da reše ovaj problem i obezbede sigurnost kako za studente, tako i za medicinske radnike.
U svetlu ovih događaja, važno je napomenuti da je nasilje i ometanje rada medicinskog osoblja u kriznim situacijama neprihvatljivo. Svi građani, bez obzira na okolnosti, treba da razumeju važnost podrške zdravstvenim radnicima, posebno u trenucima kada je potrebna hitna pomoć. Ministarstvo zdravlja i dalje poziva na dijalog i razumevanje, ističući da je saradnja ključna za prevazilaženje ovakvih izazova.
Ova situacija dodatno osvetljava potrebu za jačanjem komunikacije između studenata, građana i institucija, kako bi se osigurao miran protest i bezbednost svih učesnika. U budućnosti, nadležni organi će morati raditi na prevenciji sličnih incidenata i obezbeđivanju bezbednosti za sve građane, posebno u situacijama kada su u pitanju zdravstveni radnici i pružanje pomoći povređenima.