LONDON VIŠE NIJE FINANSIJSKI CENTAR! Kompanije “beže” sa britanske berze

Milan Petrović avatar

Broj kompanija koje se kotiraju na Londonskoj berzi (LSE) opada najbržim tempom u više od deset godina, objavio je „Blumberg“, pozivajući se na podatke koje je prikupio. U 2024. godini, oko 45 firmi je navodno uklonjeno sa londonske berze, što je 10% više nego cele prošle godine. To je najveći broj kompanija koje su napustile berzu od 2010. Istovremeno, obim poslova usmerenih na britanske korporacije porastao je za 81% ove godine na više od 160 milijardi dolara.

Podaci „Blumberga“ pokazuju da je samo 11 kompanija završilo IPO (izlazak na berzu) u Londonu tokom tekuće godine, prikupivši ukupno milijardu dolara, što je 11% manje u odnosu na iznos prikupljen tokom istog perioda 2023. „Ukoliko se Velika Britanija ne sabere, nastaviće da gubi tlo pod nogama i relevantnost“, rekao je Liad Mejdar, izvršni partner investicione firme „Gejtmor“. Britansko tržište akcija i dalje je popularno među lovcima na povoljne cene, navodi „Blumberg“, napominjući da se britanskim akcijama trenutno trguje sa rekordnim popustom od preko 40% u poređenju sa sličnim akcijama širom sveta.

„Ako London želi da zadrži svoje mesto finansijskog centra Evrope, potrebne su velike reforme“, rekao je Joahim Klement, strateg britanske savetodavne firme „Panmur liberum“. „Vreme je da britanske investicione banke, Londonska berza i regulatori shvate ozbiljnost situacije i preduzmu mere. Nažalost, nema lakih rešenja.“

Ovi podaci ukazuju na ozbiljan problem koji se javlja na Londonskoj berzi, gde sve veći broj kompanija napušta tržište. Ovo može imati dalekosežne posledice po britansku ekonomiju i finansijski sektor, te su potrebne hitne reforme kako bi se očuvala relevantnost Londona kao finansijskog centra Evrope.

Jedan od glavnih razloga za ovaj trend je nedostatak poverenja investitora u britansko tržište, što rezultira manjim brojem kompanija koje se odlučuju da se kotiraju na berzi ili da sprovedu IPO. Ovo može imati negativne posledice po britansku ekonomiju jer manji broj kompanija na berzi znači manje mogućnosti za investicije i rast.

Takođe, britanske investicione banke, Londonska berza i regulatori moraju preduzeti konkretne korake kako bi povratili poverenje investitora i kompanija. Ovo uključuje poboljšanje transparentnosti tržišta, smanjenje birokratije i regulativa, kao i prilagođavanje se novim trendovima i tehnologijama u finansijskom sektoru.

Uz to, potrebno je raditi na promociji Londona kao privlačne destinacije za investitore i kompanije, kako bi se očuvala njegova pozicija kao finansijskog centra Evrope. Ovo zahteva saradnju svih relevantnih aktera u finansijskom sektoru i vladinih institucija kako bi se postigao dugoročan uspeh.

U svetlu ovih podataka, jasno je da su reforme neophodne kako bi se očuvala relevantnost Londonske berze i britanskog finansijskog sektora. Investitori i kompanije traže stabilno i sigurno okruženje za poslovanje, a to zahteva promene na svim nivoima. U suprotnom, London rizikuje da izgubi svoje mesto kao finansijski centar Evrope, što bi imalo negativne posledice po celokupnu ekonomiju.

Milan Petrović avatar