LOZINKE KOJE SE NAJLAKŠE HAKUJU

Milan Petrović avatar

Nedavna studija kompanije „Kaspersky“ o sigurnosti lozinki otkrila je alarmantne podatke o nesigurnosti većine korisničkih lozinki. Prema studiji, samo 20% lozinki pruža adekvatnu sigurnost, dok se ostatak može probiti za manje od sat vremena. Sajber kriminalci koriste jeftine alate dostupne na mračnom vebu i Telegram kanalima kako bi provalili u naloge korisnika. Osim toga, 40% sajber napada započinje kompromitovanim nalozima, što može dovesti do krađe podataka i iznude.

Studija je pokazala da čak 45% lozinki može biti probijeno za manje od minuta, dok je dodatnih 14% provaljeno u roku od sat vremena. Većina lozinki koristi jednostavne reči ili fraze koje su lako ranjive, čak i kada su modifikovane brojevima ili posebnim znakovima.

Stručnjaci preporučuju upotrebu menadžera lozinki koji mogu generisati i čuvati jake lozinke. Takođe se savetuje korišćenje različitih lozinki za različite servise, kao i izbegavanje ličnih podataka u lozinkama.

Rafael Konde del Pozo iz kompanije „Softtek“ ističe važnost zaštite mobilnih uređaja, koji su česta meta napada sajber kriminalaca. Preporučuje se korišćenje naprednih biometrijskih autentifikacionih sistema i alata veštačke inteligencije za prepoznavanje neobičnih aktivnosti i enkripciju podataka.

Mobilni uređaji su često meta sajber kriminalaca, koji koriste phishing kampanje za instalaciju zlonamernih aplikacija. Korisnicima se savetuje da koriste jake lozinke, dvostruku autentifikaciju i da prijavljuju sumnjive aktivnosti. Nedavna ranjivost na TikToku, koja je pogađala naloge medija i poznatih ličnosti, naglašava važnost pažljive zaštite digitalnih naloga.

U današnjem digitalnom svetu, gde su sajber napadi sve češći, važno je da korisnici preduzmu sve neophodne korake kako bi zaštitili svoje podatke i informacije. Korištenje jakih lozinki, menadžera lozinki, biometrijske autentifikacije i praćenje sumnjivih aktivnosti mogu pomoći u zaštiti od napada sajber kriminalaca.

Potrebno je da korisnici budu svesni rizika i da preduzmu odgovarajuće mere kako bi zaštitili svoje digitalne identitete. Samo uz odgovarajuće mere zaštite i svest o bezbednosti možemo sigurno surfati internetom i koristiti sve benefite digitalne tehnologije.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: