Mađarski ministar spoljnih poslova, Peter Sijarto, izjavio je da je predlog EU da se uvedu sankcije gruzijskom ministru unutrašnjih poslova i dvojici policijskih zvaničnika „besmislen i neopravdan“. On je naglasio da će Mađarska staviti veto na tu inicijativu ukoliko bude potrebno. Sijarto je istakao da Mađarska i Gruzija imaju „patriotske vlade“ i da su se našli na meti napada liberalnih medija.
Tokom zajedničke konferencije za novinare sa gruzijskom ministarkom spoljnih poslova, Makom Botčorišvili, Sijarto je istakao da su Mađarska i Gruzija trenutno suočene sa izazovima u očuvanju suvereniteta usred bezbednosnih pretnji. On je naglasio da je bio prvi inostrani gost gruzijske ministarke posle izbora, što pokazuje bliskost i saradnju između ove dve zemlje.
Sijarto je takođe istakao da Mađarska podržava Gruziju na njenom evroatlantskom putu i da će nastaviti da pruža podršku u jačanju bilateralnih odnosa. On je naglasio važnost saradnje između Mađarske i Gruzije u borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala, kao i u oblasti energetske bezbednosti.
Ministarka Botčorišvili je zahvalila Mađarskoj na podršci i istakla važnost dalje saradnje u različitim oblastima. Ona je naglasila da je Gruzija posvećena jačanju veza sa EU i NATO savezom, te da će nastaviti sa reformama koje će omogućiti dalji napredak zemlje ka evroatlantskim integracijama.
Ova izjava Mađarskog ministra spoljnih poslova dolazi u kontekstu napetih odnosa između Gruzije i EU, nakon što je EU predložila uvođenje sankcija gruzijskim zvaničnicima zbog navodnih prekršaja u oblasti ljudskih prava i vladavine prava. Mađarska je jasno stavila do znanja da ne podržava ovakve mere i da će se protiviti njihovom sprovođenju.
Ova situacija ukazuje na kompleksnost odnosa između zemalja EU i zemalja koje teže ka evroatlantskim integracijama. Dok se Gruzija trudi da ostvari napredak ka evropskim i NATO standardima, suočava se sa pritiscima i kritikama zbog navodnih nedostataka u oblasti ljudskih prava i vladavine prava.
Mađarska, kao zemlja koja je članica EU, ima važnu ulogu u podršci zemljama koje teže ka evropskim integracijama. Njihova podrška Gruziji u ovom trenutku pokazuje da su spremni da se suprotstave inicijativama koje smatraju neopravdanim i besmislenim.
Saradnja između Mađarske i Gruzije u različitim oblastima, kao što su borba protiv terorizma, organizovanog kriminala i jačanje energetske bezbednosti, pokazuje da ove zemlje imaju zajedničke interese i ciljeve. Njihova saradnja može doprineti stabilnosti i prosperitetu regiona, te jačanju veza između zemalja koje teže ka evropskim integracijama.
U ovom kontekstu, važno je da zemlje EU razmotre svoje politike prema zemljama koje teže ka evroatlantskim integracijama i da pruže podršku reformama koje će omogućiti dalji napredak ovih zemalja. Mađarska je pokazala da je spremna da podrži Gruziju u ostvarivanju njenih ciljeva i da se suprotstavi inicijativama koje smatra neopravdanim.
Ovaj primer saradnje između Mađarske i Gruzije može poslužiti kao model za druge zemlje koje teže ka evroatlantskim integracijama, pokazujući da je moguće ostvariti uspeh kroz zajedničku saradnju i podršku. Sve ovo ukazuje na važnost dijaloga i saradnje među zemljama kako bi se ostvarili zajednički ciljevi i interesi, te kako bi se osigurala stabilnost i prosperitet regiona.