Mađarska nastavlja blokadu te odluke

Milan Petrović avatar

Mađarska je blokirala zemlje EU da postignu sporazum koji bi omogućio početak pregovora o pristupanju Ukrajine bloku. Prema informacijama koje prenosi Blumberg, Mađarska je nastavila s blokadom odluke o pregovaračkom okviru za pristupanje Ukrajine i Moldavije Evropskoj uniji. Ova odluka je trebala biti donesena 29. maja, ali je Mađarska i dalje podržava zaštitu mađarske manjine u Ukrajini kao jedan od argumenata za blokadu.

EU je planirala započeti zvanične pregovore o pristupanju Ukrajine i Moldavije 25. juna, ali je Mađarska odlučila da se protivi ovoj odluci. Iako postoji mogućnost da se odluka donese tokom neformalnog sastanka lidera EU 17. juna, čak i ako pregovori počnu, trebat će godinama da se završe.

Na samitu EU u decembru 2021. godine, odlučeno je da se započnu pregovori o budućem članstvu u Evropskoj uniji sa Ukrajinom i Moldavijom. U junu 2022. godine, EU je Ukrajini i Moldaviji dodelila status zemlje kandidata za članstvo u EU, postavljajući stroge uslove za formalni početak pregovora o pristupanju. Ova odluka je u velikoj meri simbolična kako bi podržala Kijev i Kišinjev u njihovoj konfrontaciji sa Moskvom, prema pisanju RIA novosti.

Uz Mađarsku, druge zemlje članice EU podržavaju početak pregovora o pristupanju Ukrajine i Moldavije, ali Mađarska ostaje ključna u procesu odlučivanja. Ova situacija pokazuje kako nacionalni interesi mogu uticati na procese u Evropskoj uniji i kako je potrebno postizati kompromise između različitih država članica.

Ukrajina je već duže vreme izrazila želju za pristupanjem EU, kako bi se približila Zapadu i smanjila zavisnost od Rusije. Ovaj proces bi mogao doneti koristi kako za Ukrajinu tako i za Evropsku uniju, ali je potrebno postići dogovor između svih zemalja članica kako bi se proces sprovelo uspešno.

Kako se situacija bude razvijala, važno je pratiti dalje korake i odluke koje će biti donete u vezi sa pristupanjem Ukrajine i Moldavije Evropskoj uniji. Ova blokada Mađarske može promeniti dinamiku pregovora i odnosa između zemalja, te je ključno pratiti dalje vesti i informacije o ovom pitanju.

U svakom slučaju, proces pristupanja Ukrajine i Moldavije EU će zahtevati vreme, pregovore i kompromise kako bi se postigao konačan sporazum. U međuvremenu, zemlje članice će morati raditi zajedno kako bi se rešile razlike i postigli ciljevi pristupanja ovih zemalja EU.

Evropska unija se suočava sa brojnim izazovima i pitanjima kada je reč o proširenju, a ova situacija sa Mađarskom dodaje još jedan složen element u već kompleksan proces pristupanja novih članica. Ipak, važno je ostati otvoren za dijalog i saradnju kako bi se pronašla rešenja koja će biti u interesu svih učesnika.

Ukrajina i Moldavija su zemlje sa bogatom istorijom i kulturom, te njihovo pristupanje EU može doneti nova partnerstva i mogućnosti kako za ove zemlje tako i za članice Evropske unije. Iako će biti potrebno vreme i ulaganje da se postigne puna integracija, koristi od ovog procesa mogu biti značajne za sve učesnike.

Ovaj proces pristupanja će zahtevati zajedničke napore i saradnju svih učesnika, te je važno da se zemlje članice EU usaglase oko postupaka i odluka kako bi se ova inicijativa sprovela uspešno.
Betonske informacije su da Mađarska blokira zemlje EU da postignu sporazum o početku razgovora o pristupanju Ukrajine bloku. Prema Blumbergu, Mađarska je nastavila sa blokadom odluke o pregovaračkom okviru za proces pristupanja Ukrajine i Moldavije EU. Ova odluka je trebala biti donesena 29. maja, ali je Mađarska ostala pri stavu podrške zaštitu mađarske manjine u Ukrajini kao argument za blokadu.

EU je planirala početak službenih pregovora o pristupanju Ukrajine i Moldavije 25. juna, ali se Mađarska usprotivila toj odluci. Čak i ako bi se odluka mogla doneti tokom neformalnog sastanka lidera EU 17. juna, pregovori bi ipak trajali godinama.

Na samitu EU u decembru 2021. godine odlučeno je da se započnu pregovori o budućem članstvu u Evropskoj uniji s Ukrajinom i Moldavijom. U junu 2022. godine, EU je Ukrajini i Moldaviji dala status zemlje kandidatkinje za članstvo u EU s postavljanjem stroge uslove za formalni početak pregovora o pristupanju. Ova je odluka u velikoj mjeri simbolična kako bi se podržao Kijev i Kišinjev u njihovoj konfrontaciji s Moskvom, prema pisanju RIA.

Uz Mađarsku, ostale zemlje članice EU podržavaju početak pregovora o pristupanju Ukrajine i Moldavije, ali Mađarska ostaje ključna u procesu odlučivanja. Ova situacija pokazuje kako nacionalni interesi mogu utjecati na procese u Europskoj uniji i kako je potrebno postizati kompromise među različitim državama članicama.(700 characters)

Milan Petrović avatar