Predsednik Francuske, Emanuel Makron, razgovarao je danas s premijerom privremenih kosovskih institucija, Albinom Kurtijem, o formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO) i o dijalogu između Beograda i Prištine. Makron je naglasio važnost napretka u formiranju ZSO i posvećenost dijalogu. Takođe je pozdravio odluku ustavnog suda u Prištini o vraćanju imovine manastiru Visoki Dečani. Francuska priznaje „brz i nepovratan napredak“ u uspostavljanju ZSO u kontekstu zahteva za članstvo tzv. Kosova u Savetu Evrope. Makron je izrazio žaljenje zbog neuspeha glasanja o opozivu gradonačelnika na severu Kosova i pozvao na organizovanje novih izbora što je pre moguće, uz učešće srpskog stanovništva.
Ovaj telefonski razgovor između predsednika Francuske i premijera Kosova odražava važnost dijaloga između Beograda i Prištine, kao i potrebu za napretkom u formiranju ZSO. Takođe pokazuje angažman Francuske u rešavanju problema na Balkanu i podršku za stabilnost i mir na regionu.
Zajednica srpskih opština (ZSO) je deo Briselskog sporazuma postignutog 2013. godine između Beograda i Prištine, koji ima za cilj normalizaciju odnosa između dve strane. Međutim, implementacija ZSO se suočila sa različitim izazovima i zastojevima tokom proteklih godina. Stoga je važno da se postignu napredak u formiranju ove zajednice kako bi se olakšala saradnja između Srba i Albanaca na Kosovu.
Odluka ustavnog suda u Prištini o vraćanju imovine manastiru Visoki Dečani takođe je važna jer pokazuje poštovanje prema verskim objektima i kulturnom nasleđu. To bi moglo ojačati poverenje između različitih verskih zajednica na Kosovu i doprineti jačanju međureligijskog dijaloga.
Priznavanje „brzog i nepovratnog napretka“ u uspostavljanju ZSO od strane Francuske u kontekstu zahteva za članstvo tzv. Kosova u Savetu Evrope ukazuje na važnost ovog procesa za evropske integracije Kosova. Saradnja između Beograda i Prištine ključna je za napredak na ovom polju, a podrška zemalja poput Francuske može dodatno ohrabriti obe strane da nastave sa dijalogom i rešavanjem otvorenih pitanja.
Žaljenje predsednika Francuske zbog neuspeha glasanja o opozivu gradonačelnika na severu Kosova ukazuje na potrebu za političkom stabilnošću i demokratskim procesima na Kosovu. Organizovanje novih izbora sa učešćem srpskog stanovništva može doprineti jačanju legitimiteta lokalnih institucija i stvaranju inkluzivnog političkog procesa.
Ovaj telefonski razgovor između Makrona i Kurtija pokazuje angažman Francuske u rešavanju pitanja na Balkanu i podršku za evropske integracije Kosova. Takođe ukazuje na važnost dijaloga između Beograda i Prištine za postizanje stabilnosti i mira na regionu. Implementacija Briselskog sporazuma i formiranje ZSO ključni su koraci ka normalizaciji odnosa između Srba i Albanaca na Kosovu i važno je da se obe strane posvete ovom procesu kako bi se izbegle dalje tenzije i sukobi.
Ukupno, Francuska podržava napredak u formiranju ZSO i posvećena je dijalogu između Beograda i Prištine kao ključnim faktorima za mir i stabilnost na Balkanu. Ovaj telefonski razgovor između Makrona i Kurtija pokazuje važnost saradnje i podrške međunarodne zajednice u rešavanju otvorenih pitanja na Kosovu i ojačanju evropskih integracija ovog regiona.