Male boginje još uvek predstavljaju ozbiljan problem u Srbiji, sa novim slučajevima obolelih koji se neprestano javljaju uprkos naporima da se epidemija zaustavi. Sa dolaskom lepog vremena, očekuje se da će lanac zaraze biti prekinut, ali bi trebalo da prođe 36 dana od poslednjeg otkrivenog slučaja da bi se epidemija zvanično završila. Prema Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, od početka godine u Srbiji je zabeleženo 106 slučajeva malih boginja, sa najvećim brojem obolelih u Beogradu.
Dr. Slavica Maris, specijalista epidemiologije i načelnica Jedinice za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti u Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu, ističe da je trenutna epidemija manja i kraća u odnosu na prethodnu koja se protezala od 2017. do 2018. godine. Najviše obolelih u Beogradu je bilo u februaru, a nedavno su zabeleženi slučajevi obolevanja među zaposlenima u Kliničko-bolničkom centru „Zemun“. Svi zaraženi su imali kontakt sa prvoobolelom osobom, a trenutno je jedna osoba hospitalizovana dok su ostali poslati na kućno lečenje i izolaciju.
Interesovanje za MMR vakcinom protiv malih boginja, zaušaka i rubeole je poraslo tokom ove epidemije, jer se ljudi sve više osvešćuju o važnosti vakcinacije. Dr. Maris ističe da iako je epidemija manja nego prethodna, postoji rizik od obolevanja čak i kod osoba koje su primile obe doze vakcina. Male boginje se prenose direktnim kontaktom sa obolelom osobom, putem vazduha respiratornim kapljicama i retko indirektnim putem preko kontaminiranih predmeta.
Simptomi malih boginja obuhvataju povišenu telesnu temperaturu, sekreciju iz nosa, kašalj i konjunktivitis, nakon čega se javlja osip na licu, vratu i trupu. Obolela osoba je zarazna nekoliko dana pre nego što se pojave ospe, te se preporučuje vakcinacija radi zaštite od zaraze. Komplikacije koje mogu nastati uključuju zapaljenje pluća, srednjeg uha, mozga, dijareju i gubitak vida, gde zapaljenje pluća i mozga mogu biti smrtonosna. Dok se situacija sa malim boginjama smiruje tokom leta zbog manje transmisije kapljičnih infekcija, važno je nastaviti sa vakcinacijom kako bi se sprečilo dalje širenje zaraze.