Na sastanku proizvođača malina i hladnjačara koji je održan danas u Arilju, dogovor oko otkupne cene malina nije postignut. Državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede, Livija Pavićević, istaknula je da je važno da se ovo pitanje rešava strateški. Formirana je radna grupa koja će pomoći u sprečavanju sličnih situacija u budućnosti. Problemi vezani za otkup malina traju već decenijama, i radna grupa će pomoći da se izbegnu iscrpljujući sastanci u budućnosti.
Predsednik Udruženja proizvođača malina „Vilamet“, Mileta Pilčević, izjavio je da je ponuđena cena od 250, 260 dinara po kilogramu potpuno neprihvatljiva. Proizvođači su zabrinuti jer smatraju da takva cena ne pokriva njihove troškove proizvodnje. Ova situacija predstavlja veliki izazov za malinare u Arilju i okolnim regionima, jer se otkupna cena direktno odražava na njihove prihode i profit.
Malinarstvo je važna grana poljoprivrede u Srbiji, a maline su jedan od najtraženijih proizvoda na domaćem i inostranom tržištu. Kvalitetne maline iz Srbije su cenjene širom sveta, a otkupna cena igra ključnu ulogu u održavanju ove proizvodnje. Proizvođači se suočavaju sa mnogim izazovima tokom procesa proizvodnje, uključujući nepovoljne vremenske uslove, bolesti biljaka i visoke troškove proizvodnje. Otkupna cena je ključna za održivost ovog sektora i zaštiti interesa poljoprivrednika.
Ministarstvo poljoprivrede i relevantne institucije trebaju zajednički raditi na pronalaženju rešenja za ovo pitanje. Važno je uspostaviti ravnotežu između interesa proizvođača, otkupljivača i potrošača kako bi cela industrija bila održiva i profitabilna. Država treba da podrži proizvođače malina kroz subvencije, edukaciju, tehnološka unapređenja i pravno regulisanje tržišta.
U skladu sa evropskim standardima, Srbija treba da nastavi sa unapređenjem kvaliteta svojih proizvoda, uključujući maline. Povoljni klimatski uslovi i plodna zemlja čine Srbiju idealnom za proizvodnju voća, uključujući maline. Ova grana poljoprivrede može značajno doprineti ekonomiji zemlje kroz izvoz proizvoda i stvaranje novih radnih mesta u ruralnim područjima.
Proizvođači malina treba da budu svesni svojih prava i da se udružuju kako bi zaštitili svoje interese. Udruženja proizvođača imaju važnu ulogu u zastupanju njihovih interesa pred državnim organima, otkupljivačima i potrošačima. Solidarnost i saradnja među proizvođačima su ključni za jačanje njihove pregovaračke pozicije i zaštiti njihovih prava.
Srbija se suočava sa brojnim izazovima u poljoprivredi, uključujući specifične zahteve tržišta, konkurenciju sa drugim zemljama i nepredvidive vremenske uslove. Stoga je važno da proizvođači budu spremni da se prilagode promenama na tržištu i da budu fleksibilni u svojim pristupima proizvodnji. Kontinuirana edukacija, investicije u tehnologiju i inovacije su ključni za održavanje konkurentnosti na tržištu.
Na kraju, otkupna cena malina u Srbiji treba da odražava stvarne troškove proizvodnje, obezbedi pravičnu zaradu proizvođačima i bude u skladu sa tržišnim uslovima. Ministarstvo poljoprivrede i relevantne institucije trebaju da preduzmu konkretne mere kako bi se rešili trenutni problemi u sektoru malinarstva i osigurala održivost ove grane poljoprivrede u budućnosti. Proizvođači, otkupljivači i državni organi treba da sarađuju kako bi pronašli dugoročna rešenja koja će koristiti svim učesnicima u lancu vrednosti malina.