Nakon više od godinu dana istrage i pravnih bitaka, sudski proces protiv Mančester Sitija zbog navodnog kršenja pravila finansijskog fair-playa konačno je dostigao ključnu fazu. Ovo suđenje smatra se jednim od najvažnijih u istoriji engleskog fudbala, jer bi presuda mogla imati dugoročne posledice ne samo za klub, već i za samu Premier ligu.
Mančester Siti optužen je da je prekršio pravila finansijskog fair-playa tako što je falsifikovao prihode od sponzorstava kako bi izbegao ograničenja UEFA-e. Klub je negirao optužbe i tvrdi da su sve finansijske transakcije bile legalne. Međutim, UEFA je nakon istrage odlučila da kazni klub sa dvogodišnjom zabranom igranja evropskih takmičenja i novčanom kaznom od 30 miliona evra.
Suđenje je započelo prošle godine, ali je zbog pandemije koronavirusa došlo do kašnjenja u procesu. Sada, konačno, sudski proces je dostigao ključnu fazu, a očekuje se da će presuda biti doneta u narednim nedeljama.
Ovaj slučaj ne samo da je privukao pažnju fudbalske javnosti, već je i izazvao polemike o samom konceptu finansijskog fair-playa. Mnogi smatraju da su pravila preterano stroga i da klubovi poput Mančester Sitija ne bi trebali biti kažnjeni za pokušaj da povećaju svoje prihode.
Sa druge strane, zagovornici finansijskog fair-playa tvrde da su pravila neophodna kako bi se sprečilo preterano trošenje klubova i očuvala konkurencija u fudbalu. Oni smatraju da bi ukoliko klubovi ne budu poštovali pravila, to moglo dovesti do destabilizacije celokupne industrije fudbala.
Mančester Siti nije jedini klub koji se našao na udaru finansijskog fair-playa. U prošlosti su i drugi veliki klubovi, poput Pari Sen Žermena i Milana, bili kažnjeni zbog sličnih prekršaja. Međutim, ovaj slučaj je posebno značajan jer se radi o jednom od najbogatijih klubova na svetu, čiji vlasnici imaju ogroman uticaj u fudbalskom svetu.
Presuda u ovom slučaju mogla bi imati dalekosežne posledice ne samo za Mančester Siti, već i za samu Premier ligu. Ukoliko klub bude kažnjen dvogodišnjom zabranom igranja evropskih takmičenja, to bi značilo da će izgubiti veliki deo prihoda od TV prava i sponzorstava. Ovo bi moglo dovesti do finansijskih problema za klub i smanjenja konkurentnosti u narednim sezonama.
Sa druge strane, ukoliko Mančester Siti bude oslobođen optužbi, to bi značilo da će klub moći da nastavi sa svojom politikom velikih ulaganja i osvajanjem trofeja. Međutim, ovo bi moglo izazvati nezadovoljstvo kod drugih klubova i navijača, koji smatraju da klub ne bi trebao biti nagrađen za kršenje pravila.
U svakom slučaju, ova presuda će imati dalekosežne posledice za engleski fudbal i fudbalsku industriju uopšte. Pitanje je da li će Mančester Siti biti kažnjen ili će uspeti da dokaže svoju nevinost. Jedno je sigurno – ovo suđenje će ostaviti veliki trag u istoriji engleskog fudbala.