Manja grupa studenata i građana skandira i pravi buku vuvuzelama

Milan Petrović avatar

Manja grupa studenata i građana nastavlja blokadu zgrada Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku, koja je ušla u šesti dan. Razlog za ovu akciju su pogoršani uslovi rada, a program javnog servisa se emituje po izmenjenoj šemi. U novom režimu, Dnevnik RTS-a umesto u 19:30 počinje sa zakašnjenjem od 10 minuta i emitovan je u skraćenom formatu, bez prisustva voditelja.

Takovska ulica, na uglu sa Svetogorskom, kao i Ilije Garašanina, do Pete beogradske gimnazije, blokirane su kontejnerima i ogradama. Redari su na licu mesta kako bi sprečili prolaz drugim, sporednim pristupima zgradi RTS-a. Saobraćaj je obustavljen i u ulici Kneza Višeslava na Košutnjaku, što dodatno otežava kretanje u tom delu grada.

Blokaderi prave buku koristeći pištaljke i vuvuzele, a uzvikuju slogane kao što su „Pumpaj“, „Niko nije umoran – RTS je blokiran“ i pevaju „Ko ne skače taj je ćaci“. Tokom dana, studenti su plato ispred zgrade RTS-a proglasili za „Trg rektora Vladana Đokića“, čime su dodatno istakli svoj protest.

Zbog blokade i sprečavanja zaposlenih da uđu na svoja radna mesta, RTS je bio primoran da promeni svoju programsku šemu. Javni servis izvinio se vernicima zbog nemogućnosti da prenosi ponoćnu i jutarnju liturgiju povodom Uskrsa, što je dodatno ukazalo na ozbiljnost situacije.

Javni servis je, zbog blokade, podneo prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica i zatražio da se uključe međunarodne institucije. U međuvremenu, Ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je zabrinutost zbog višednevne blokade RTS-a. Apelovalo je na relevantne međunarodne institucije i aktere da se oglašavaju i pomognu kako bi se obezbedio nesmetan rad RTS-a, naglašavajući pravo građana na informisanje.

Studenti su započeli blokadu 14. aprila u 22 časa, ističući da će trajati „dok se ne raspiše novi konkurs za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) ili dok se ne ugasi RTS“. Ova akcija se može posmatrati kao izraz nezadovoljstva sa trenutnim stanjem u medijima i želja za promenama koje će omogućiti transparentnije i odgovornije informisanje građana.

Ovaj protest studenata i građana dolazi u kontekstu šireg nezadovoljstva u društvu prema radu javnih medija. Mnogi smatraju da RTS ne ispunjava svoju osnovnu misiju i da je potrebno uvesti promene kako bi se osiguralo da javni servis zaista služi interesima građana.

Blokada zgrade RTS-a takođe je izazvala javnu debatu o ulozi medija u društvu i o važnosti nezavisnog novinarstva. Mnogi građani podržavaju stavove studenata, smatrajući da je neophodno osloboditi medije od političkog pritiska i omogućiti im da slobodno i nepristrasno izveštavaju.

U ovom trenutku, situacija ostaje napeta, a dalji razvoj događaja će zavisiti od reakcije vlasti, kao i od nastavka protesta. Studenti i građani su odlučni u svojoj nameri da se bore za promene, a njihova akcija može biti signal vlastima da je potrebno slušati zahteve građana i raditi na unapređenju medijskog prostora u Srbiji.

Milan Petrović avatar